Výlety v duchu romantiky #3
Romantický február
Pre romantické duše dnes prinášame tip na výlet v centre Bratislavy. Prenesieme sa do čias, kedy Napoleon útočil na Bratislavu. Písal sa rok 1809 a obliehanie Bratislavy bolo súčasťou vojenskej stratégie Napoleonovho vojska v rakúsko-francúzskej vojne. Hovoríte si: „Týmto na romantickej prechádzke veľmi neočarím.“ ? A čo keby sme vám prezradili, že už cez dve storočia tie delové gule z múrov historickej Bratislavy nevypadli? Máme pre vás ďalší tip na romantickú prechádzku v Bratislave. Bratislava je nádherná, len treba zdvihnúť hlavu.
#3
Napoleonove delové gule
Romantická prechádzka historickou Bratislavou môže mať veľa tematických cieľov. Dnes sme sa rozhodli preniesť vás na začiatok 19. storočia. Pre obyvateľov to bol významný deň, pretože Napoleonovi sa nepodarilo prebiť na ľavý breh Dunaja (od Viedne). Obrana Bratislavy odolala a dodnes tu máme spomienku na tento historický deň. Delostrelecké gule Napoleonovho vojska sa zaryli do bratislavských múrov a vydržali tu až dodnes. Rozhodli sme sa vám priniesť malého sprievodcu bratislavskými ulicami, s ktorým budete tieto delostrelecké gule hľadať. Akonáhle prídeme do centra historickej Bratislavy, je najlepšie začať na Sedlárskej ulici. Presne tu sa nachádza guľa, na dnešnom bare Barrock, presnejšie medzi 3 a 4 oknom. Ak ste našli môžete v prechádzke pokračovať smerom na Radničnú ulicu. Zastavíme sa na Radničnej 1, pri Aponiho paláci a zdvihneme zrak k priečeliu, kde si odpočítame piate okno zľava. Vidíte ju tam? Je to naozaj guľa, ktorá vyšla z dela Napoleonovho vojska.
Priamo v centre Bratislavy
Na tomto námestí pristáli dve gule a my sa vrátime o kúsok späť priamo k radničnej veži. Táto guľa je asi najznámejšia, lebo je na najviditeľnejšom mieste priamo v radničnej veži, naľavo od okna avšak nie každý a nie vždy si ju všimne, akonáhle už viete, že tam je, nikdy viac ju neprehliadnete. Vezmite svoju polovičku za ruku a nádhernou historickou Bratislavou sa presuňte na Františkánske námestie. Tu sa zastavte a poriadne sa poobhliadnite. Dáme vám nápovedu. Napoleonova guľa sa nachádza na rohu domu. Následne sa cez Námestie SNP vyberieme na Františkánske námestie, ale cestou upriamime pozornosť ku kláštoru Milosrdných bratov, kde svoju pozornosť zameriame naľavo od jedného z vchodov. Tu je taktiež v stene zarytá delostrelecká guľa. Akonáhle sme sa dostali na Františkánske námestie hľadáme guľu na rohu domu.
Bombardované podhradie
Následne prejdeme okolo Galérie mesta Bratislavy, hore kopcom a zamierime doľava na Zámočnícku 3. Hľadáme obraz Panny Márie. Guľa sa nachádza priamo nad jej obrazom. Pustíme sa prechádzkou dole Michalskou, kde máme hneď niekoľko cieľov. Prvá guľa na Michalskej ulici sa nachádza na Michalskej 12, priamo vo vchode, hneď naľavo nad prvým výkladom. Druhá guľa sa nachádza na Michalskej 6, vpravo od druhého okna zľava. Ďalšia je na Michalskej 3, vo dvore, vedľa odkvapovej rímsy. Posledná je na tom istom dvore , ale na zelenom dome. Na tomto mieste museli byť útoky veľmi intenzívne.
Dve posledné gule sú trošku ďalej. Vyberiete sa dole z Michalskej ulice a zamierite na Beblavého ulicu. Keby ste sa z Beblavého ulice chceli dostať na hrad, nezvoľte cestu schodmi, ale choďte po ulici Beblavého aj napriek tomu, že je cesta strmšia. Zastavte sa na chvíľku pri dome č. 12, guľa je po pravej strane smerom na hrad. Je to teoreticky posledná Napoleonova guľa až na jednu, ktorá pristála niekde v Zuckermandeli. Zatiaľ ju nikto nenašiel a teda vám nevieme dať presnú polohu. Ak na tejto romantickej, historickej prechádzke nájdete poslednú delostreleckú guľu, dajte nám vedieť.
Posledná je nezvestná
Našli ste niekedy, len tak, Napoleonovu delostreleckú guľu? Pridajte Vaše fotografické zážitky do komentárov s #vyletyvduchuromantiky. Podeľte sa s nami o históriu.
Pre tých, ktorí majú radi výzvy a sami si chcú objekty nájsť neodporúčame otvoriť nasledujúci odkaz, ale nakoľko sme sa rozhodli Vám ostatným, v hľadaní pomôcť, odporúčame článok Ľudmili Lili Cuperovej, ktorá k svojmu článku pridala aj vizuálne pomôcky.
Nápad na výlet inšpirovaný Tomášom z portálu mpba.sk.