Aktuality

Výlety v duchu romantiky #2

Romantický február

Nedeľná prechádzka do mestskej časti Devín z Devínskej Novej Vsi trvá len hodinu pešou chôdzou a prenesie Vás k hraničnému obrannému priestoru Limes romanus, ktorý chránil územie od 5. storočia po Keltoch. Cesta Vás privedie ku veľkomoravskej pevnosti, ktorú nechal vybudovať knieža Rastislav. Nakoľko sa hrad nachádza v hraničnom priestore, prešiel si nemalými útokmi a opravami skrz celú svoju históriu.

#2

Historický duch hradu Devín

Nechce sa Vám cestovať? Radšej by ste sa prešli niekde tu v okolí? Žiadny problém. Nedeľná prechádzka popri rieke Morava a cyklotrase medzi Devínskou Novou Vsou a Devínom Vám privedie až k Hradu Devín a však môžete zvoliť aj turistickejšiu trasu a vybrať sa na Devínsku Kobylu z ktorej sa dá zísť do mestskej časti Devín alebo zvoliť zlatú strednú cestu a prejsť sa cez Waitov lom priamo do Devína. Počas ktorejkoľvek cesty sa dá natrafiť na rôzne zaujímavosti. Na príklad ak sa vydáte cestou cez Devínsku Kobylu a vyjdete až na jej vrch, môžete na chvíľku zísť z cesty a navštíviť protiraketovú základňu, turistický prístrešok a to hlavné, našu Vyhliadkovú vežu. Cestou z Devínskej kobyly smerom do Devína si všimnite zaujímavý rozrastený strom po pravej strane strmej turistickej cesty. Je zaujímavým objektom na vyhotovenie krásnych fotografií. Taktiež môžete zvoliť menej turisticky náročnejšiu trasu. Prejdete okolo paleontologickej pamiatky a chráneného územia Sandberg, kde sa vďaka informačným tabuliam dozviete veľa zaujímavostí  a však dbajte na fakt, že sa nachádzate v chránenej krajinnej oblasti s najvyšším stupňom ochrany a dodržujte pravidlá. (Viac čo sa nesmie v chránených územiach tu.)

Postupne sa dostanete k ďalšej zaujímavosti a tou je   Waitov lom, kde sa nachádza kópia slávneho francúzskeho labyrintu z katedrály v Chartres. Ak budete pokračovať ďalej natrafíte na zaujímavé zvieratká v prírode, nie tak celkom živého charakteru. Počas cesty máte nádherný výhľad na rakúske polia. Cesta Vás vyvedie k cykloceste, ktorou budete pokračovať priamo na Devín. Zaujímavosťou je že ak sa vyberiete cyklotrasou popri rieke Morava tak sa práve nachádzate na európskej cyklotrase s názvom Eurovelo 13 taktiež nazývaná ako cesta Železnej opony. Na Slovensku má táto cyklotrasa dĺžku 90 km a vedie u nás popri riekach Morava a Dunaj. Koniec prechádzky samozrejme stojí za to nakoľko sa dostanete k romantickému Hradu Devín a to len kúsok od Devínskej Novej Vsi.

Zdieľajte s nami Vaše turistické zážitky s heslom #vyletyvduchuromantiky, pokojne aj do komentárov. Budeme radi ak sa s nami podelíte o Vaše potešenie. Ak by ste mali záujem, môžete zbierať turistické vizitky wanderbook. V našej turisticko-informačnej kancelárii Vám ich mnoho ponúkame. Medzi nimi máme aj vizitku Hradu Devín, respektíve sútoku riek Morava a Dunaj. Nezabudnite sa pred výletom zastaviť u Nás.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *