Fauna

Bociany do Devínskej už prileteli. Prišli osláviť svoj deň?

V Devínskej Novej Vsi obyvatelia hlásili pozorovanie príletu bocianov už od prvého marcového víkendu. Bociany sú tu teda už približne mesiac. Spravidla z teplých krajín ako prvý priletí samec aby všetko pre samičku pripravil. Akonáhle sa dostaví samička môžu začať tzv. zásnubné lety, kedy môžeme bocianov pozorovať lietať v okolí hniezd. Počas párenia môžeme zaznamenať ich typický klepot zobákmi. Každoročne sa na ich príchod veľmi tešíme a tento rok ste bociany pozorovali na oboch hniezdach. Svoje hniezda si bociany samy po prílete upravujú podľa svojich predstáv aby mohli opäť do nich vniesť život.

Zdroj fotografií Facebook /od autorov: Simona Š., Imrich K., Andrej H.

Prvé fotky bocianov v Devínskej Novej Vsi zverejnili obyvatelia na sociálnych sieťach. Je fascinujúce sledovať ich každoročný návrat a vždy na jar skoro každý z okolia sleduje ich hniezda či sa vrátili a teda ani tento rok nesklamali.

Zdroj fotografií Facebook /od autora: Boris H.

V pondelok je svetový deň vtáctva

V pondelok je Svetový deň vtáctva a nie nie je to žart. Pre ochrancov prírody je 1. apríl dňom vtáctva najmä preto, že práve v apríli k nám zvyčajne priletí najviac sťahovavých vtákov. Na Slovensko priletí každý rok približne 30 miliónov vtákov, z toho prevažná časť – asi dve tretiny v apríli. Väčšina vtákov prilieta do našich končín z Afriky, menej z Ázie.

Najväčšia kolónia bocianov bielych v Európe je v Marcheggu

Len kúsok za hranicami na druhom brehu Moravy môžete objaviť svet rakúskych lužných lesov. Toto územie je druhou najväčšou hniezdnou kolóniou bocianov v strednej Európe. Je to Európsky unikát. Výlet si popri bocianoch môžete spraviť po modrom náučnom chodníku k hniezdam bocianov, popri bobrej pozorovateľni až k starej dunajskej hrádzi a naspäť k Marcheggskému kaštieľu. Aj vďaka tomu a hlavne na vytvorenie bezpečia aj ostatných druhov sťahovavého vtáctva a vtáctva európskeho významu máme v okolí Moravy chránené vtáčie územie Záhorské Pomoravie. Marchegg je vzdialený len 10 kilometrov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *