Tipy na výlety - podeľte sa s nami o zážitky

Októbrový DEVEX – podeľte sa o zážitky

Októbrový DEVEX – podeľte sa o zážitky

Tipy na výlety

V októbrovom čísle sme sa zamerali na pestrú októbrovú jeseň. Slovensko aj Devínska Nová Ves sú na jeseň naozaj nádherné. Oplatí sa vyraziť do prírody či už tej bratislavskej, alebo vyraziť na výlet niekam ďalej. My sme vám odporučili pár tipov na krásne jesenné dni. Turistika na Slovensku je naozaj nádherná a hlavne na jeseň. V októbri sa môžete vybrať na Súľovské skaly na turistiku. Sú vzdialené 160 km a teda je vhodné si zarezervovať aj ubytovanie. Október je posledným mesiacom na vysokohorskú turistiku a však prechádzky v nádhernej Slovenskej prírode sú na nezaplatenie. Hlavne Tatry či už Vysoké alebo Západné sú na jeseň nádherné.

Ste vášnivý hubár? Odporúčame sa vybrať do lesov na Záhorie na huby. Lesy sú plné suchohrýbov a iných, ktoré sú výbornou delikatesou vo vašej kuchyni. Nádherná jeseň je aj v Banskej Štiavnici. Ako romantické a čarovné miesto na výlet je to celý rok a však nádych jesene Banskej Štiavnici dodá úžasnú atmosféru. Po prechádzke v prírode je veľmi príjemné na večer sa uchýliť na čaj do interiérov. Ako tip môžeme odporučiť Divnú pani. V októbri si vieme užiť naozajstnú peknú jeseň a však nezabúdajme, že jeseň je obdobím typickým na spomienku na našich blízkych a svätých. Každoročné tradície týchto sviatkov dovedú ľudí na cintoríny, ktoré na večer nádherne svietia farbami. Uctiť si ich môžete nie len na tých svojich, ale aj na krásnych bratislavských cintorínoch, ktoré rovnako rozkvitnú a zažiaria v rúšku večera. Pokoj a oddych nájdete na Ondrejskom cintoríne, ktorý je kultúrnou národnou pamiatkou. Tu môžete nájsť miesta posledného odpočinku Júliusa Satinského, Vavra Šrobára či Schöner Naciho. Významný cintorín v Bratislave je aj pri Kozej bráne. Cintorín je z čias neskorého stredoveku a novoveku s rôznymi známymi osobnosťami, ktoré sa spájajú na príklad so Slovenským národným hnutím.

Jeseň v Západných Tatrách

Nové formy trávenia voľného času v 21. storočí

K tradičným slovenským sviatkom sa časom vplyvom amerikanizácie dostáva nový zvyk a to oslava Halloweenu. Zaujímavosťou je, že aj keď mnoho ľudí sa na vnášanie amerických zvyklosti neteší, oslava halloweenu neohrozuje tradície. Stredoeurópske zvyklosti sú natoľko vnorené do kultúry národov od dávnych čias, že sa nemusíme obávať toho, že by mohli byť ohrozené. Ako spomínajú odborníci, na príklad etnologička Mgr. Katarína Nádaská, PhD. , halloween neohrozuje identitu národa, iba ponúka nové možnosti trávenie voľného času po splnení si povinností. Prapodstata halloweenu pramení z európskeho územia a to od Keltov, ktorí sa chránili pred zlými silami. V októbri si vieme užiť naozajstnú peknú jeseň a však nezabúdajme, že jeseň je obdobím typickým na spomienku na našich blízkych a svätých.

Každoročné tradície týchto sviatkov dovedú ľudí na cintoríny, ktoré na večer nádherne svietia farbami. Uctiť si ich môžete nie len na tých svojich, ale aj na krásnych bratislavských cintorínoch, ktoré rovnako rozkvitnú a zažiaria v rúšku večera. Pokoj a oddych nájdete na Ondrejskom cintoríne, ktorý je kultúrnou národnou pamiatkou. Tu môžete nájsť miesta posledného odpočinku Júliusa Satinského, Vavra Šrobára či Schöner Naciho. Významný cintorín v Bratislave je aj pri Kozej bráne. Cintorín je z čias neskorého stredoveku a novoveku s rôznymi známymi osobnosťami, ktoré sa spájajú na príklad so Slovenským národným hnutím.

Sviatok všetkých svätých a Halloween

Prapodstata halloweenu pramení z európskeho územia a to od Keltov, ktorí „zdobili“ príbytky, nosili masky aby sa oni aj ich prostredie podobalo na podsvetie. Kelti verili, že v deň halloweenu prichádzajú s dušami zosnulých aj duše démonov a maskami sa pred nimi chránili. Pred príbytky si ukladali vyrezané tekvice, uhorky, zeleninu ako symbol svetla, za ktorým majú zosnulí trafiť v tento deň domov. Kelti pretože verili, že v deň halloweenu prichádzajú s dušami zosnulých aj duše démonov a maskami sa pred nimi chránili. Tento zvyk s názvom All Hallows Európania odniesli do Ameriky, kde sa mierne prispôsobil zvyklostiam miestnych obyvateľov a k sviatku sa pridali nadprirodzené bytosti, čary, strigy, duchovia. Takto skomercionalizovaný sviatok sa vrátil naspäť so Európy už ako Halloween.

Využili ste tipy na výlety? Októbrový DEVEX – podeľte sa o zážitky.

Využili ste naše tipy z minulých čísel? Neviete ktoré to sú? Septembrové tipy na výlety nájdete na tomto odkaze.

Využili ste naše tipy na výlety? Kam ste sa vybrali? Ako sa vám výlet páčil? Čo ste zažili? Odporučte výlet, ktorý sa vám páčil aj susedom. Dajte nám vedieť. A nezabudnite, pošlite nám fotky z výletu na emailovú adresu info@tikdnv.sk . Podeľte sa o zážitky. Tie vaše zverejníme v nasledujúcich číslach DEVEXu a na webe TIKu.

Októbrový DEVEX si prečítate TU

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *