Fauna

Pastva oviec tento rok nahradí kozy

Pastva oviec na Devínskej Kobyle. Projekt obnovy tradičnej pastvy na Devínskej Kobyle pokračuje a tento rok BROZ – Bratislavské regionálne a ochranárske združenie vymenilo kozy za ovce. Prečo tak združenie urobilo? Tento počin BROZ komunikoval so Štátnou ochranou prírody, botanikmi zo SAVky a ďalšími odborníkmi. Spoločnými diskusiami dospeli k názoru, že je potrebné vymeniť druhové zloženie stáda.

Ovce budú na Devínskej Kobyle bežné

Kozy si splnili svoju úlohu v počiatočnej fáze v konzumácii zelených šťavnatých častí drevín ako listy, kôra a jemné konáriky a na rad prišli ovce, ktoré pomôžu pri biodiverzite zachovať na pastvinách trávy. Ovce pomôžu udržať priaznivý pomer tráv a dvojklíčnolistých bylín. Pastva oviec je taktiež pre Devínsku Kobylu veľmi užitočná. Opäť ju bude regulovať pastier, ktorému svahy Devínskej Kobyly vôbec nie sú neznáme.

Pastva oviec

Zmena nemôže byť prudká

Aj preto, že zmena z kôz na ovce nemôže prísť zo dňa na deň, kozy na Devínskej Kobyle nekončia. Začiatkom leta sa kozy ešte na pastviny vrátia a však prioritne budú svahy Devínskej Kobyly spásať ovce. Aj o toto stádo sa stará Bača Peter Mihálik. Mali sme tú česť stretnúť sa s pastierom z Devínskej Kobyly stretnúť v roku 2022. Čo všetko nám prezradil sa dočítate TU.

Zdroj Foto/info: BROZ

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *