Aktuality

Medvedí cesnak. Je možné si ho nazbierať na Devínskej Kobyle?

Devínska Kobyla je od januára tohto roku v V. stupni ochrany prírody. Informovala o tom Štátna ochrana prírody SR. Je tu ale obdobie zbierania medvedieho cesnaku a my sa pýtame „Môžeme vôbec v tak vysokom stupni zbierať plody? Dobrá správa! Medvedí cesnak si nazbierame a však rešpektovať musíme pár pravidiel.

Áno, medvedí cesnak si u nás nazbierame

Nariadením vlády SR s účinnosťou od 1. januára 2024 bola Devínska Kobyla vyhlásená za prírodnú rezerváciu. Vláda v nej zvýšila stupeň ochrany avšak Okresný úrad Bratislava, odbor starostlivosti o životné prostredie zverejnil zoznam vyhradených miest, na ktorých nie je podľa zákona č. 543/2022 Z. z. zakázané

  • pohybovať sa mimo turistického či náučného chodníka za hranicami zastaveného územia obce
  • vchádzať alebo jazdiť na bicykli
  • zakladať oheň mimo miest na to určených
  • lyžovať za hranicami zastavaného územia
  • vykonávať športové aktivity za hranicami zastavaného územia (okrem vyznačených turistických chodníkov)
  • organizovať verejné telovýchovné, športové a turistické aktivity za hranicami zastavaného územia
  • zbierať rastliny a ich plody

Plody si tak môžete nazbierať podľa zákona 100 metrov od vyznačenej trasy podľa uvedenej mapy. Taktiež v tomto rozsahu sa môžu usporadúvať vopred ohlásené verejné, telovýchovné, športové, turistické a iné vernosti prístupné spoločenské podujatia.

Kde sa môžeme na Devínskej Kobyle pohybovať?

Pohyb sa výrazne neokresal v lese ale na západnej strane Devínskej Kobyly, na Sandbergu. Na mape môžeme vyhradené miesta na pohyb mimo turistických chodníkov pozorovať ako „vyšráfované“ pole. Aj mimo tohto územia sa nachádza modrá a žltá turistická trasa, ktorá umožňuje prechod skrz vyznačený turistický chodník.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *