AktualityVzdelávacie programy Ekocentra

Ekocentrum a jeho ponuka prednášok

Ekocentrum v Devínskej Novej Vsi ponúka pre školy a deti zaujímavé prednášky o prírode a živote v nej. Vzdelávacie programy sú určené pre materské školy a žiakov prvého a druhého stupňa základných škôl. S odbornou lektorkou Natáliou Lipovou tak vstúpite do fascinujúceho sveta zvierat a prírody nie len Devínskej Novej Vsi.

Ekocentrum ponúka

Prednášky Ekocentra sú rozdelené podľa záujmových skupín. Dozviete sa v nich zaujímavé informácie prostredníctvom pútavej prednášky lektorky o dinosauroch, netopieroch, maskovaní zvierat v prírode a rôznych iných témach. Cena za program je 2€/ osoba. Prítomnosť pedagóga na programe je nevyhnutná a zadarmo. Objednanie programu môžete zaslaním mailu na adresu ekocentrumdnv@gmail.com.

Programy pre materské školy

Ekocentrum ponúka prednášky ktoré sú určené pre materské školy – predškolákov a deti od 5 do 6 rokov. Prednáška trvá 45 minút s lektorkou a je spojená s výtvarnými aktivitami. Na výber mate z rôznych tém.

Netopiere (Chiroptera)

Povieme si základné informácie o jediných lietajúcich cicavcoch. Vysvetlíme si ako funguje echolokácia a druhová ochrana. Predstavíme si niektoré z 28 na Slovensku žijúcich druhov netopierov.

Vtáky na kŕmidlách

Naučíme sa rozoznávať jednotlivé druhy na kŕmidlách a povieme si, čo všetko im v zime môžeme ponúknuť. Prikrmovanie vtákov totiž patrí medzi obľúbené zimné aktivity.

Dinosaury

Porozprávame si o živote v druhohorách (mezozoikum). Predstavíme si systematické delenie dinosaurov, vznik skamenelín a prácu paleontológa. Nebudú chýbať ani ginko a dinosaury na Slovensku.

Kamufláž

Ukážeme si ako sa niektoré druhy živočíchov maskujú v prírode. Vysvetlíme si, čo sú to mimikry a zahráme sa na schovávačku.

Prednášky v interiéri ekocentra

Ryby (Osteichthyes)

Základné informácie a zaujímavosti o triede rýb a o rekordmanoch pod vodnou hladinou. Predstavíme si niektoré naše druhy vrátane vyzy veľkej (Huso huso), najväčšej sladkovodnej ryby, ktorá sa v minulosti rozmnožovala v Dunaji.

Obojživelníky (Amphibia)

Základné informácie o triede obojživelníkov, druhovej ochrane, aj o význame týchto živočíchov v prírode. Predstavíme si žaby a mloky, ktoré žijú na území Slovenska.

Plazy (Reptilia)

Základné informácie o triede plazov a ich systematické delenie. Korytnačky, krokodíly, hady a jašterice. Nechýbajú ani druhy žijúce na Slovensku.

Vtáky (Aves)

Základné informácie o triede vtákov a ich systematické delenie od najväčších druhov až po tie najmenšie. Ukážeme si rôzne veľké vajcia, pierka, rozmanitú starostlivosť o mláďatá a kamufláž.

Cicavce (Mammalia)

Základné informácie o triede cicavcov a ich systematické delenie na jednotlivé rady. Objavíme spolu pestrú a naozaj rôznorodú skupinu živočíchov.

Dinosaury (Dinosauria)

Porozprávame si o živote v druhohorách (mezozoikum). Predstavíme si systematické delenie dinosaurov, vznik skamenelín (fosílií) a prácu paleontológov. Nebude chýbať ani ginko a stopy dinosaurov na Slovensku.

Primáty (Primates)

Základné informácie o rade primátov a ich systematické delenie. Ukážeme si protistojný palec, ploské nechty, ramenné kĺby a veľký mozog. Predstavíme si Dian Fossey a jej výskum goríl v pralese.

Vtáky na kŕmidlách

Naučíme sa rozoznávať jednotlivé druhy na kŕmidlách a povieme si, čo všetko im v zime môžeme ponúknuť. Prikrmovanie vtákov totiž patrí medzi obľúbené zimné aktivity.

Dajme šancu prírode

Povieme si, ako môžeme prispieť k udržaniu biodiverzity na našej planéte. Ukážeme si rôzne typy hmyzích hotelov a hmyzích domčekov, ktoré slúžia ako úkryty pre hmyz. Porozprávame sa o pôvodných a nepôvodných druhoch na Slovensku a o rovnováhe v prírode.

Kamufláž

Ukážeme si ako sa niektoré druhy živočíchov maskujú v prírode. Vysvetlíme si, čo sú to mimikry a zahráme sa na schovávačku.

Morské ekosystémy

Porozprávame sa o morských ekosystémoch a o tom, čo ich ohrozuje. Ukážeme si dobývanie morských hlbín a jednotlivé pokusy s ponorkami. Povieme si aj o adaptácii hlbokomorských živočíchov na život v extrémnych hĺbkach, vo večnej tme a pri nedostatku kyslíka.

Prednášky v prírode

Sandberg a skameneliny

Sandberg patrí medzi významné paleontologické lokality. Na tomto území sa našlo vyše 350 fosílnych nálezov. Exkurzia bude prebiehať na paleopieskovisku na Devínskej kobyle, kde si vysvetlíme, ako vznikali skameneliny a že Zem nevyzerala vždy tak ako dnes. Žiaci si budú môcť vyskúšať prácu paleontológov priamo v teréne.

Včeláriky na Sandbergu

Na pieskových terasách Sandbergu hniezdia naše najpestrejšie vtáky včeláriky zlaté (Merops apiaster). Včeláriky sú sťahovavé, zimujú až v Afrike a na svoje hniezdiská sa vracajú koncom apríla a začiatkom mája. Ich pozorovanie preto patrí medzi výlučne jarné či letné zážitky.

Bobor a lužný les

Vyberieme sa spolu do teritória bobra a naučíme sa ho rozoznávať od veľmi podobnej nutrie a ondatry. Povieme si zaujímavosti o tomto vodnom hlodavcovi a ukážeme si mäkký lužný les a obyvateľov, ktorí v ňou žijú. Vysvetlíme si dôležitosť jarných záplav a nevyhnutnosť mŕtveho dreva v lese.

Netopiere (Chiroptera)

Základné informácie o jediných lietajúcich cicavcoch. Vysvetlíme si ako funguje echolokácia a druhová ochrana netopierov. Predstavíme si niektoré z 28 na Slovensku žijúcich druhov.

Sovy (Strigiformes)

Základné informácie a druhová ochrana týchto výnimočných živočíchov. Predstavíme si a naučíme sa rozoznávať všetkých 10 druhov sov, ktoré hniezdia na Slovensku. Povieme si, prečo lietajú úplne potichu a ako dokážu otáčať hlavou až o 270 stupňov.

Ďatle (Piciformes)

Základné informácie o tejto skupine vtákov a všetky druhy, ktoré žijú na Slovensku od najväčšieho tesára čierneho až po najmenšieho ďatľa malého. Povieme si zaujímavosti z ich života a vysvetlíme si neuveriteľne komplikovaný komplex tlmičov v hlave, vďaka ktorému vydržia silné a rýchle údery zobákom.

Bociany (Ciconiidae)

Základné informácie o bocianovi bielom a jeho menej známom príbuznom bocianovi čiernom. Vysvetlíme si hlavné rozdiely medzi týmito dvoma druhmi a porozprávame sa o ich migrácii do Afriky a naspäť. Naučíme sa rozoznávať ich mláďatá a ukážeme si, kde všade dokážu zahniezdiť.

Hmyz (Insecta)

Základné informácie o tejto rôznorodej skupine bezstavovcov. Porozprávame si zaujímavosti z ich života, spôsoby rozmnožovania a starostlivosti o mláďatá. Predstavíme si mnohé druhy, s ktorými sa bežne stretávame vo voľnej prírode. Nebude chýbať ani rozdiel medzi dokonalou a nedokonalou premenou.

Ulitníky (Gastropoda)

Predstavíme si túto zaujímavú skupinu živočíchov a naučíme sa rozoznávať niektoré naše druhy. Vysvetlíme si, čo znamená pojem hermafrodit a ako sa ulitníky rozmnožujú.

Vajce

Pútavá prednáška o vajciach a vajíčkach v živočíšnej ríši. Rôzne veľkosti a tvary. Dozvieme sa, samica ktorého druhu je tou najstarostlivejšom matkou na svete.

Pavúky (Araneae)

Pavúky sú rozšírené po celom svete a vedci odhadujú, že ich je takmer 50 000 druhov. V našej prírode je ich len nepatrný zlomok, okolo 1000 druhov. Všetky pavúky sú dravce a my si ukážeme rôzne, často až neuveriteľné spôsoby lovu koristi. Predstavíme si pavúčie vlákno – najpevnejší a najodolnejší materiál na svete.

Ako vidia živočíchy

Prednáška o rôznych typoch očí. Ukážeme si oči ploché, jamkové, dierkové, oči na stopke a nebude chýbať ani zložené oko hmyzu. Dozvieme sa, ktorý živočích má najkomplexnejšie oči spomedzi všetkých existujúcich živočíšnych druhov a rozlišuje 4x viac farieb ako človek.

Čo robia živočíchy v zime

Ktoré živočíchy v zime spia zimným spánkom (hibernujú), ktoré sa prispôsobili a ktoré sa sťahujú (migrujú) do teplejších krajín? Ukážeme si rôzne úkryty a naučíme sa rozoznať niektoré odtlačky zvieracích láb a kopýt.

Život v oceánoch a moriach

Preskúmame spolu životné prostredie morí a oceánov, v ktorom sú podmienky na život smerom do hĺbky stále náročnejšie. Doteraz sme preskúmali menej ako 5% oceánov našej planéty. Povieme si zaujímavosti zo života žralokov, veľrýb, vorvaňov, chobotníc a medúz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *