Aktuality

V nominácii CE ZA AR 2021 je Vyhliadková veža na Devínskej Kobyle

Dni kedy aj my môžeme zahlasovať za najkrajšiu, či najzaujímavejšiu architektúru pomaly končia. Pretože september je mesiacom, kedy sa vyhlasuje cena za architektúru CE ZA AR 2021. V jej nominácii je aj Vyhliadková veža na Devínskej Kobyle v kategórii exteriér. Okrem nej aj mnoho zaujímavých stavieb v ostatných kategóriách. Diela, ktoré nominovala porota si môžete pozrieť na stránke Cezaar.

CE ZA AR má už 20!

Odovzdanie ocenenia CE ZA AR má už 20 ročník. Ocenenie je prínosom pre rozvoj kultúry a rozvoj zdravého životného štýlu, čo je v tejto dobe nemenej žiadané ako iné hodnoty. Tento ročník sa zameral na globálny problém a heslom svojej komunikačnej línie zvolil #zelenaprearchitektúru. Ide o diela, ktoré nezaťažujú životné prostredie a majú environmentálny dopad. Zaujímavé nominované diela reflektujú požiadavku byť „zelenou architektúrou“ ako na príklad skonvertovaná stodola, vila v Tatrách, Vyhliadková veža na Devínskej Kobyle, či vidiecky dom z recyklovaných tehál.

Zachráňme Machnáč!

Machnáč je liečebný dom v Trenčianskych Tepliciach, ktorý v roku 1932 navrhol architekt Jaromír Krejcar. Podľa architekta Krejcara je pomenovaná aj spoločnosť, ktorá sa usiluje o záchranu tohto objektu, ktorý už niekoľko dekád chátra. Spoločnosť sa rozhodla vytvoriť zbierku, kde môže ktokoľvek prispieť na obnovu týchto kúpeľov. Tento ročník sa zameral na podporu a obnovu tohto objektu, ktorý chátra už dve dekády. Dnes stojí Slovensko medzi rozhodnutím, či Slovensko tento klenot definitívne stratí, alebo sa podarí previesť patričnou pamiatkovou obnovou.

Nominovaná je aj Vyhliadková veža

  • Ateliér: Architekti Šebo Lichý
  • Architekti: Tomáš Šebo, Igor Lichý, Emanuel Zatlukaj, Imrich Vaško, Branislav Groch, Aleš Hradecký, Denisa Pavkovček Šťastná
  • Rok realizácie: 2020

V roku 2020 na Devínskej Kobyle vyrástla úchvatná Vyhliadková veža od architektov ateliéra Architekti Šebo Lichý. Tento rok sa Vyhliadková veža dostala do nominácie na Cenu za architektúru CE ZA AR 2021. Zámer aby z Vyhliadkovej veže bolo vidieť do troch susediacich štátov je symbolický. Význam ako politického tak kultúrneho rozmeru spočíva v prelínaní kultúr strednej Európy v čase kedy je to možné. Architektúra sa inšpirovala prostredím Devínskej Kobyly. Tvary Vyhliadkovej veže pripomínajú modlivku zelenú, ktorá žije v Malých Karpatoch.

Vyhliadková veža

Hlasujte TU

Dnes je Vyhliadková veža obľúbenou turistickou atrakciou. Vytvorila nádherný priestor pre aktívne trávenie voľného času. Dostať sa k nej je jednoduché. Zvládnu to všetci. Prístupové cesty z okolitých mestských častí vedú presne k Vyhliadkovej veži. Najmenej náročnejšia trasa vedie z Dúbravky, kedy sa môžete skoro až k Vyhliadkovej veži dostať autom. Trasy k veži si môžete pozrieť tu.

Laureátov jednotlivých kategórií verejnosť spozná už o dva týždne 7. októbra 2021 v priamom prenose na Dvojke.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *