Aktuality

Výlety v duchu romantiky #9

Romantický február

Aj vy ste sa dnes tešili na nový tip na výlet v duchu romantiky? Aj my. Dnes budeme opäť cestovať v čase. Vydáme sa do predposledného storočia Rímskej ríše a k pamiatke, ktorú nám tu zanechali.

#9

Historické kúpele Rímskej ríše za rohom

Len malý kúsok od zastávky Technického skla sa nachádza vzácna historická pamiatka. Písalo sa 4. storočie nášho letopočtu a v opojení kalokagatie bola postavená antická stavba Villa Rustica. Na stavbe participovali okrem iných aj prestížni architekti z dnešnej Viedne z územia Carnuntum. Vila Rustica bola objektom balea . Tento názov predstavuje pojem pre historické kúpele. Pri pohľade na Villu Rusticu si môžete všimnúť po stranách poloblúkové „výbežky“. V minulosti sa práve na týchto miestach nachádzali bazéniky kúpeľov. Zaujímavosťou je, že tieto kúpele neboli úplne také, aké by sme asi našli v Ríme. V Ríme sa striedali bazéniky s teplou a studenou vodou. Do bazénov vo Ville Rustice nebola privedená teplá voda, presnejšie povedané všeobecne chýbal systém na teplú vodu. Pravdepodobne sa v objekte nachádzali len bazény so studenou vodou. Je možné, že to bolo preto, lebo sme sa nachádzali v oblasti takzvaného barbarika čo by sme si mohli predstaviť ako „predmestie“ Rímskej ríše. Limes romanus, inak hranice Rímskej ríše oddeľovali barbarský svet od Rímskeho. Hranice boli prírodného charakteru ako na príklad na našom území to bola rieka Dunaj. Toto všetko približuje kulturológ Rastislav Šenkirik vo videu facebookovej stránky Bratislavského kraja, ktoré si môžete pozrieť tu.

Ako sa dostanete k Ville Rustice?

Úplne jednoducho. Odveziete sa na Technické sklo a vyberiete sa zo zastávky poľnou cestou. Trás je samozrejme viac. Táto je najkratšia. Ak by ste mali záujem môžete si naplánovať turistiku a prejsť sa k pamiatke Villa Rustica cez Devínsku Kobylu. Cestu sme opísali v článku Výlety v duchu romantiky #8.

Boli ste už pri pozostatkoch rímskych kúpeľoch Villa Rustica? Podeľte sa s nami o vaše zážitky a zdieľajte s nami vaše fotografie v komentároch s heslom #vyletyvduchuromantiky. Budeme sa veľmi tešiť.

Ak by ste mali záujem, môžete zbierať turistické vizitky wanderbook. V našej turisticko-informačnej kancelárii vám ich mnoho ponúkame. Medzi nimi máme aj vizitku objektu Villa Rustica. Nezabudnite sa pred výletom zastaviť u nás.

Zdroj: Planet Slovakia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *