Aktuality

Výlety v duchu romantiky #10

              

Romantický február

Toto je desiaty deň našej výzvy #vyletyvduchuromantiky a my vám prinášame tip na výlet iba krok od centra mesta. Presunieme sa na petržalské nábrežie rieky Dunaj – obľúbené miesto na prechádzky a stretávanie nie len mladých ľudí. Pečniansky les patrí medzi chránené areály od roku 2012. Na svojom území má stupne ochrany 2.,3. a 4. . Druhý stupeň ochrany prírody pripadá oblasti pri reštaurácii Aušpic až po most Lafranconi, tretí stupeň ochrany pripadá územiu od mosta Lafranconi po vodný zdroj a zarastenú lesnú cestu Pečnianskeho lesa a štvrtý stupeň ochrany prírody pripadá zvyšku lesa až po rakúske hranice. V prípade ak by ste si neboli istí, čo sa nesmie robiť v takýchto oblastiach, prečítajte si článok Správame sa správne v prírode?

#10

Romantika v lese iba malý krok od centra

Krásna romantická prechádzka vedie cez Pečniansky les priamo v Bratislave. Môžete začať svoju vychádzku pod Mostom SNP a vydať sa smerom k mostu Lafranconi. Na začiatku je prechádzka málinko nepohodlná, čo sa cesty týka, ale aj tak je krásna. Prechádzate okolo ohnísk, rôznych zákutí a zvláštnej opustenej budovy. Samozrejme nemusíte sa vybrať lesom. Môžete zvoliť pohodlnejšiu cyklistickú cestu kúsok od brehu Dunaja, prejsť sa lesom a pred mostom Lafranconi odbočiť doľava a popri lesnej ceste pod diaľnicou sa vrátiť k Inchebe, alebo navštíviť bunkre druhej svetovej vojny v chránenej oblasti Pečniansky les s najvyšším stupňom ochrany.

Zdroj PlanetSlovakia.sk

Dva ciele prechádzky?

V polovici prechádzky lesom a hľadaním tej správnej cesty, sa zrazu vynoria dve možnosti. Cesta bude viesť ďalej popri Dunaji a druhá sa bude „kľukatiť“ doľava. Ak sa budete držať pri kraji Dunaja, môžete sa zastaviť na Pečnianskej riviére. Je to väčšia kamenistá pláž pri Dunaji za mostom Lafranconi. Následne sa vyberiete za most Lafranconi a dostanete sa do chránenej krajinnej oblasti s najvyšším stupňom ochrany prírody. Môžete tu natrafiť na štyri vojenské bunkre. Vytvárajú pomyselnú hranicu – obrannú líniu od brehu Dunaja pozdĺž diaľnice až k výpadovke na hranice. Prvý, na ktorý natrafíte, je zrekonštruovaný a údajne sa v ňom nachádza menšie múzeum.

Ak zvolíte na rázcestí ľavotočivú cestu, nebudete ľutovať. Chvíľku cesta vedie popri diaľnici, čo mierne naruší romantickú tichú idylku prírody, ale za chvíľu budete späť v lese. Tu sa dostávate z betónovej cesty pomaly na lesnú, niekedy poľnú cestu, ktorá vás Pečnianským lesom privedie až k Inchebe. Je to zvláštne čarovná prechádzka nakoľko na malý moment ako keby zabudnete, že ste v Bratislave napriek tomu, že je okolo vás.

Boli ste už v Pečnianskom lese? Pridajte vaše fotografické zážitky do komentárov s #vyletyvduchuromantiky. Podeľte sa s nami o krásne zážitky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *