Aktuality

Výsledky ankety Strom roka vyhlásia v Bruseli

Už 13 rokov sa po celej Európe hľadá Strom roka s najsilnejším príbehom. Tento rok medzi šestnástimi finalistami o tento post súťaží aj Dračí dub – Dub letný spod Pajštúna. Hlasovať ste mohli do konca februára. Organizátori súťaže momentálne výsledky hlasovania pred verejnosťou ukryli a nechali všetkých v napätí ako súťaž dopadne.

Ktorý z nich bude Strom roka 2023?

Výsledky hlasovania sa dozvieme na Vyhlásení výsledkov v Bruseli 21.3. 2023 o 18.30 h. Nemusíte ísť až do Bruselu. Ceremóniu odovzdávania cien budete môcť sledovať online z pohodlia vašich domovov. Každoročne sa do súťaže zapája 16 krajín z celého európskeho kontinentu.

Vyhlásenie výsledkov Strom roka 2023

Dračí dub z pod Pajštúna bojuje o post

Svoje pomenovanie dostal vďaka svojmu výzoru, ktorý mnohým okoloidúcim pripomína sediaceho draka. Strom je starý 700 rokov a nachádza sa v Lozorne pod zrúcaninou hradu Pajštún. V jeho okolí momentálne prebieha ťažba dreva. Bola by veľká škoda, keby sa siahlo aj na takýto zaujímavý a starý dub. Momentálne sa mu dostáva viac pozornosti a aktivistom sa podarilo urobiť prvé kroky k jeho záchrane. Ako aj manažérka ankety Strom roka Martina Hromadová, tak aj ostatní a samozrejme aj my dúfame, že strom čaká ešte nádherná budúcnosť a bude skrášľovať les pod Pajštúnskym hradom ešte niekoľko generácii. Sediaci drak, strážca Pajštúna má ta jedinečnú možnosť dostať sa do pozornosti.

Strom roka
Zdroj: tree of the year

Slovenské stromy sú krásne

Aj v minulých ročníkoch sme sa dočkali pekných umiestnení a veľakrát na vysokých priečkach. V roku 2016 Hrušeň v Bošáci získala najvyššie miesto zo slovenských výsledkov. Umiestnila sa na 3. mieste. Naše umiestnenie skrz ročníky si môžete pozrieť v našom predchádzajúcom článku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *