Budú pramene Vydrice prírodnou rezerváciou?
Ministerstvo životného prostredia rokuje o tom či budú pramene Vydrice prírodnou rezerváciou. K tomuto kroku ich vyzval bratislavský magistrát na podnet petície občanov.
Pramene Vydrice s ochranou až 4. a 5. stupeň ochrany prírody
Podnet občanov navrhoval vyhlásiť Pramene Vydrice za PR (prírodnú rezerváciu) a tým zvýšiť ochranný stupeň na štvrtý a piaty. Momentálne sa nachádza v (CHKO) Malé Karpaty a patrí automatický do druhého stupňa ochrany. To však aktivistom nestačí a žiadajú o zvýšenie. „Účelom vyhlásenia prírodnej rezervácie je zabezpečenie ochrany prirodzených procesov a umožnenie prirodzeného vývoja prírodných spoločenstiev nachádzajúcich sa na jej území,“ konštatuje predkladacia správa materiálu. Zvýšenie stupňa ochrany nadobudne účinnosť od 1. októbra 2021.
Do diskusie sa zapojil aj envirorezort
Kladné stanovisko zaujal aj envirorezor, ktorý poukazuje na významné biotopy europskeho významu, ktoré sa na tomto území nachádzajú. Jedná sa o jaseňové-jelšové podhorské lužné lesy, bukové a jedlovo-bukové kvetnaté lesy či dubovo-hrabové lesy karpatské. Medzi živočíchy, ktoré možno považovať za vzácne z tohto územia radíme kováčik fialový, fuzáč alpský, alebo rak riavový, salamandru škvrnitú, netopierov a bociana čierneho.
Zmena neobmedzí vaše bežné koníčky
Súhlas s vyhlásením PR (prírodná rezervácia) bratislavské mestské zastupiteľstvo vyhlásilo už v roku 2018 a však s dôrazom na zachovanie voľného pohybu ľudí, bezpečný stav turistických trás, bicyklovania, organizovania podujatí. Touto zmenou sa úrady snažia zamedziť hlavne ťažbu dreva a výstavbu.
Viete čo sa smie a čo nesmie robiť v jednotlivých stupňoch ochrany prírody? Prečítajte si aj tento článok.
Zdroj: Bratislavský kuriér