AktualityZaujímavosti

Budú pramene Vydrice prírodnou rezerváciou?

Ministerstvo životného prostredia rokuje o tom či budú pramene Vydrice prírodnou rezerváciou. K tomuto kroku ich vyzval bratislavský magistrát na podnet petície občanov.

Pramene Vydrice s ochranou až 4. a 5. stupeň ochrany prírody

Podnet občanov navrhoval vyhlásiť Pramene Vydrice za PR (prírodnú rezerváciu) a tým zvýšiť ochranný stupeň na štvrtý a piaty. Momentálne sa nachádza v (CHKO) Malé Karpaty a patrí automatický do druhého stupňa ochrany. To však aktivistom nestačí a žiadajú o zvýšenie. „Účelom vyhlásenia prírodnej rezervácie je zabezpečenie ochrany prirodzených procesov a umožnenie prirodzeného vývoja prírodných spoločenstiev nachádzajúcich sa na jej území,“ konštatuje predkladacia správa materiálu. Zvýšenie stupňa ochrany nadobudne účinnosť od 1. októbra 2021.

Zdroj: PlanetSlovakia

Do diskusie sa zapojil aj envirorezort

Kladné stanovisko zaujal aj envirorezor, ktorý poukazuje na významné biotopy europskeho významu, ktoré sa na tomto území nachádzajú. Jedná sa o jaseňové-jelšové podhorské lužné lesy, bukové a jedlovo-bukové kvetnaté lesy či dubovo-hrabové lesy karpatské. Medzi živočíchy, ktoré možno považovať za vzácne z tohto územia radíme kováčik fialový, fuzáč alpský, alebo rak riavový, salamandru škvrnitú, netopierov a bociana čierneho.

Zmena neobmedzí vaše bežné koníčky

Súhlas s vyhlásením PR (prírodná rezervácia) bratislavské mestské zastupiteľstvo vyhlásilo už v roku 2018 a však s dôrazom na zachovanie voľného pohybu ľudí, bezpečný stav turistických trás, bicyklovania, organizovania podujatí. Touto zmenou sa úrady snažia zamedziť hlavne ťažbu dreva a výstavbu.

Viete čo sa smie a čo nesmie robiť v jednotlivých stupňoch ochrany prírody? Prečítajte si aj tento článok.

Pramene Vydrice

Zdroj: Bratislavský kuriér

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *