Aktuality

Výlety v duchu romantiky #4

Romantický február

Dnes Vám prinášame v poradí 4. tip na výlet v duchu romantiky v Bratislave. V Bratislave máme veľa miest kam sa dá vyraziť do prírody a Železná studienka je jedným z nich. Akonáhle vstúpite, stratí sa Váš pocit, že ste v rušnom veľkomeste a môžete na chvíľku zrelaxovať. Dokonca ak sa vyberiete na tie správne miesta, zažijete romantickú prechádzku, ktoré sú ako stvorené na Valentína.

#4

Romantické zákutia Železnej studienky

Železná studienka v Bratislave je jeden úžasný areál, ktorý ponúka množstvo zaujímavých miest na romantický výlet. Ak by ste si chceli prejsť všetky, navrhujeme zvoliť tento tip ako celodenný romantický výlet. Predsa len je dobré si vybrať. Radi by sme Vám dnes priblížili 3 z 12 zaujímavých miest Železnej studienky.

Mlyn Klepáč

Na Železnej studničke sa nachádza niekoľko historických mlynov a jeden z nich je mlyn Klepáč, ktorý je krásne zrekonštruovanou budovou. Fasádu má z kameňa a je veľmi príjemné pri ňom len tak posedieť. Dokonca má mlyn vedľa seba lavičky, kde si môžete pokojne spraviť Valentínsky piknik a tak odporúčame si niečo so sebou zobrať. Samozrejme k mlynu sa dá dostať cez drevenú bránu a však iba v prípade, že nie je uzavretá. Ak by bola uzatvorená, nakoľko je to bufet a situácia by mohla byť ešte nepriaznivá, máme pre Vás pár informácií, ktorými by ste mohli na romantickej prechádzke zahviezdiť. Z dostupných prameňov Jána Hanušina „Technické pamiatky Mlynskej doliny“ vieme, že vo Vydrickej doline mlyny vznikali už v 13. storočí. V 14. a 15. storočí je typický pre rozmach mlynov v okolitých krajinách. Vďaka veľkému výskytu mlynov v tejto oblasti sa dostalo pre Vydrickú dolinu pomenovanie Mlynská dolina. Mlyny, ktoré môžeme nájsť na Železnej studienke, boli ešte v predminulom storočí v prevádzke. Neskôr však ich činnosť zanikla.

Lesný potôčik Vydrica

Lesný potôčik Vydrica môžete tiež nájsť na Železnej studienke. Prechádza skrz celú Železnú studienku a jeden z prameňov má v oblasti Bieleho kríža. Jej tok vytvára sústavu jazier, ktoré sú tiež očarujúce. Vydrica ako malokarpatská riečka ústi do Dunaja v Bratislave. Cez potôčik vedie niekoľko mostov. Ak budete nimi prechádzať určite si potôčik všimnete. Šum vody dá priestoru nádhernú romantickú atmosféru a vy nebudete ľutovať, že ste sa sem vybrali na prechádzku.

Zdroj: PlanetSlovakia

Sústava jazier

Ako sme spomínali, na Železnej studienke sa nachádza vďaka Vydrici niekoľko jazier. Jazerá sa nachádzajú trošku ďalej ako je bežná navštevovaná časť Studienky.

Zdroj: PlanetSlovakia

Ostatné Zaujímavé miesta na Železnej studienke

Toto miesto oplýva množstvom zaujímavých a nádherných miest. Dá sa tu zrelaxovať, zabaviť ale aj „dať si do tela“ a vybrať sa na turistiku cez Malé Karpaty až do Záhorskej Bystrice. Na Železnej studienke sa nachádza železitý prameň. Okrem toho, že sa z neho môžete napiť, má aj zaujímavú históriu. V minulosti bol zdrojom pre kúpele. V roku 1826 mesto vykonalo analýzu pramenitej vody a objavila alkalický železitý prameň. Jozef Pergameny dostal povolenie na vybudovanie kúpeľov. Pramenitá voda bola základom pre Ferdinandove kúpele, ktoré boli vysoko cenené uhorskou šľachtou. Začiatkom 20. storočia dal Bratislavský okrášľovací spolok za budovou kúpeľov postaviť drevený presklený pavilón. Tento pitný liečivý prírodný prameň sa nachádza na Železnej studienke v turistickom prístrešku a ak to informácie povoľujú, nakoľko je prameň strážený, smiete sa z neho napiť. Príjemným priestorom na Železnej studienke je Partizánska lúka. V oblasti Železnej studienky je veľké množstvo ohnísk, kde sa dá opekať ak je momentálne na to prijateľné počasie a tým nemyslíme len to, že neprší, ale aj to že nie je príliš sucho.

Boli ste už na Klepáči, alebo v zaujímavých miestach Železnej studienky? Pridajte Vaše fotografické zážitky do komentárov s #vyletyvduchuromantiky. Podeľte sa s nami o krásne výhľady.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *