Aktuality

Výlety v duchu romantiky #12

Romantický február

V dvanástom tipe na výlet v duchu romantiky vám prinesieme zaujímavosti z Vyhliadkovej veže a jej okolia. Vyhliadková veža je zaujímavou dominantou Devínskej Novej Vsi. Objekt sa nachádza na vrchole Devínskej Kobyly, ktorá sa je v chránenej krajinnej oblasti s 4. stupňom ochrany prírody. Ak by vás zaujímalo, čo sa nesmie v takejto oblasti robiť, čítajte viac tu.

#12

Unikátna Vyhliadková veža s romantickou prechádzkou

Slobodne a do oblakov ako nikdy predtým. Nádherná dominanta Devínskej Novej Vsi nám prináša úplne iný pohľad na krajinu, či slobodu dnešných čias. Prečo to tak je? Pred 50. rokmi turisti nemali možnosť navštíviť miesto, kde dnes stojí Vyhliadková veža. Na tomto mieste sa nachádza bývala raketová základňa, ktorá bola v tom čase oplotená a nedostupná. V nej pôsobila bývalá raketová brigáda Československej ľudovej armády. Dnes to je inak. Môžeme sa tadeto prejsť a dokonca si vychutnať nádherné výhľady z Vyhliadkovej veže. Igor Lychý ako architekt a spoluautor vysvetlil, že veža má symbolicky trojuholníkový charakter nakoľko na vrchole veže máme možnosť dovidieť až do troch rôznych krajín. Vyhliadková veža je obľúbeným turistickým miesto a turistické trasi k nej ľudia často využívajú nie len na rekreáciu ale aj na šport.

Ciest je viac

Devínska kobyla je miesto ´, kde sa nachádza veľa turisticky zaujímavých zastávok a preto máme aj niekoľko turistických ciest. Najjednoduchšia cesta je od Dúbravskej hlavice. Túto cestu zvládne každý turista aj „neturista“ – vitálny aj menej pohybovo zdatný. Od dúbravského kultúrneho domu okolo Lidla vedie asfaltka s príznačným názvom Vojenská cesta. Cesta vás dovedie až k závorám, kde budete musieť zaparkovať a zvyšok cesty vyjsť pešo. Z Dúbravskej hlavice odbočíte z červenej turistickej značky na asfaltovú cestu do areálu bývalej raketovej základne. Červená turistická značka je vlastne paralelná lesná cestička s asfaltovou, takže nespravíte chybu ani keď sa budete držať značení. Vyhliadková veža sa nachádza na vrchole raketovej základne a tak pokračujeme v prechádzke až na samí vrchol. Samozrejme ak by ste si chceli prezrieť aj raketovú základňu buďte obozretní. V základni sa nachádzajú nebezpečné miesta a predmety ako diery v zemi a rôzne tyče či rozbite sklo.

Napriek tomu, že Vyhliadková veža je veľmi frekventovanou a obľúbenou turistickou atrakciou okolia, výlet určite neoľutujete. Devínska kobyla ponúka množstvo pohľadov a zaujímavostí, či už výhľad od turistického altánku na Rakúsko, alebo nádherne zmrznuté vetvy stromov pri krásnom zimnom počasí, prekrásnu okolitú prírodu a kus histórie.

Určite ste už boli na Vyhliadkovej veži však? Máte zaujímavé zábery? Pridajte Vaše fotografické zážitky do komentárov s #vyletyvduchuromantiky. Podeľte sa s nami o krásne výhľady.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *