Výlety do okolia

Prírodné kúpaliská Bratislavy a jej okolia

Zlaté piesky – športový areál a kemping

Medzi prírodné kúpaliská Bratislavy neodlučiteľne patria Zlaté piesky. Okrem veľkého jazera Zlaté piesky – Areál zdravia ponúka aj športové vyžitie v horúcich letných dňoch. Na jazere si môžete požičať vodný bicykel, kajak, alebo sa prihlásiť na jazdu na vodnom vleku. Ani na pláži to nie je žiadna nuda. Ak práve nie ste vo vode alebo bufete môžete si zacvičiť na workoutovom ihrisku, zahrať stolný tenis, alebo obľúbený letný beachvoleyball. Aj deti si tu prídu na svoje keď vyskúšajú atrakcie s lezeckou stenou, tobogan alebo detské ihrisko. Zlaté piesky ľudia navštevujú v rámci jednodňového výletu avšak, areál ponúka aj možnosť prenájmu chatiek, pri ktorých sa nachádzajú altánky s grilmi.

Wakelake
zdroj: visitbratislava.com

Jazerá Nové Košariská

Obľúbenou letnou destináciou Bratislavy sú tiež jazerá Nové Košariská. Jedná sa o pestrú paletu prírodných kúpalísk, kde si každý nájde to svoje miesto. Štrkopieskové čisté jazerá s osviežujúcou vodou sú veľakrát vyhľadávané aj potápačmi, nakoľko v niektorých miestach dosahujú hĺbku 43 metrov. Na štrkovo-pieskových plážach sa dajú zapožičať ležadlá so slnečníkmi a neďaleko sa nachádzajú aj bufety s občerstvením. Na jazere si môžete požičať vodné bicykle a hor sa do vody.

Zdroj: FB/Kuchajda

Kuchajda

Prírodné štrkovisko priamo v hlavnom meste na okraji Nového mesta, kde sa pohodlne dostanete autobusom z Devínskej Novej Vsi len jedným prestupom, ponúka veľkú vodnú plochu na kúpanie, športovanie a zábavu počas letných mesiacov. V areáli sa nachádza park Jama, ktorý je otvorený od 6:00-22:00. Samotný areál Kuchajdy sa zatvára o 22:30 a výnimočne v čase letného kina aj neskôr. Letné kino na Kuchajde začína vo vyhradené dni okolo 21:30, alebo po zotmení. O premietanom filme môžu ľudia hlasovať na sociálnych sieťach.

Štrkovecké jazero

Cenný urbanisticko-architektonický prvok v mestskej časti Ružinov, ktorý slúžil na ťažbu štrku na stavby v centre Bratislavy. Štrkovecké jazero je pre obyvateľov Bratislavy vyhľadávanou kultúrno-spoločenskou, oddychovou a športovou lokalitou. Okrem toho, že sa tu môžete vykúpať, môžete si tu aj zašportovať. Okolo brehu vedie antuková bežecká trasa a pri vode je ihrisko pre deti.

Vajnorské jazerá

Voľne prístupné jazerá na opačnom konci Bratislavy ľudovo prezývané ako „Báger“ ležia neďaleko Zlatých pieskov. Voda je pravidelne kontrolovaná a zdravotne nezávadná. K jazerám je komplikovanejší prístup a nefiguruje tu žiadny plavčík a však kúpať sa tu na vlastné riziko samozrejme môžete. Pri jazere sa nachádzajú jednoduché bufety s občerstvením, ale aj Koliba Vajnorák s detskými preliezkami. 

Vajnorské jazerá
Zdroj: Vajnory

Veľký Draždiak

Na konci Petržalky je veľmi známe jazero Veľký Draždiak s bezplatným vstupom. Prírodné štrkové a populárne kúpalisko je lemované plážami, na ktorých si môžete zabehať. Aj deti si tu prídu na svoje. Na Draždiaku sa nachádza detské ihrisko a na vode si môžu zajazdiť na vodných bicykloch a tí starší na kajakoch. Hladní taktiež nebudete. Pri jazere sa nachádza hneď niekoľko bufetov s občerstvením a jedna reštaurácia Oáza. Nájdete tu príjemný pokoj a relax priamo uprostred sídliska.

Zdroj: sdetmi.sk

Rusovské jazero

Príjemné prostredie lužných lesov, štrkopieskové pláže a číra voda jazera. To je Rusovské jazero ako ho poznáme. Brehy jazera sú väčšinou trávnaté s jednotlivými vstupmi do vody, ale vďaka tomu dodávajú súkromie a možnosť oddychu. Pri jazerách sa nenachádzajú žiadne stánky s občerstvením a tak odporúčame si na výlet zobrať niečo z domu. 

Čunovské jazero

Medzi obľúbené jazerá patrí aj Čunovské jazero a však aj keď si to mnohí neuvedomujú, v Čunovskom jazere sa nesmie kúpať. Jazero podľa zákona o ochrane prírody a krajiny patrí do chránenej prírodnej rezervácie so vzácnou faunou a flórou s vysokým stupňom ochrany a tak odporúčame na kúpanie zvoliť iné vodné plochy.

Vojčianské jazero a Šulianske jazero

V lete si môžete spraviť krásny výlet neďaleko Bratislavy do obce Vojka. Vojčianske a Šulianske jazerá sa nachádzajú len 25 km od mesta Bratislavy. V tomto prostredí si môžete užiť nádhernú scenériu Lužných lesov. Tieto jazerá nie sú umelo vytvorené vďaka ťažbe štrku na výstavbu vodného diela. Vďaka tomu sa aj tu môžeme dnes prísť v lete schladiť do krásnej čistej vody.

Štrkovka

Jazero v príjemnom lesnom prostredí v južnej časti Ivanky pri Dunaji Vám určite spríjemní letný horúci deň. Čistá voda štrkového jazera vás osvieži a na pláži sa môžete posilniť v reštaurácii. Na opačnom konci jazera, síce bez bufetu, sa nachádzajú taktiež pláže s väčším súkromím. Parkovanie na mieste je maximálne bez problémové.

Zdroj: Kamnavylety.sk

Slnečné jazerá

Veľmi obľúbenou destináciou rekreantov v letných mesiacoch v blízkosti Bratislavy sú Slnečné jazerá v Senci. Približne 100 ha areál neďaleko Bratislavy návštevníci obľubujú vďaka servisu. Areál ponúka množstvo atrakcií. Nájdete tu volejbalové plážové ihriská, futbalové ihriská, tenisové kurty a celoročne otvorený aquapark s tobogánmi a bazénmi s možnosťou ubytovania. Areál pre návštevníkov na ubytovanie ponúka hotely, kempingy, rôzne chaty či penzióny.

Zdroj: Dromedár

Prírodné kúpaliská Záhorie

Buková

Multifunkčná nádrž v strednej časti Malých Karpát Buková sa využíva už niekoľko generácii. Prioritne nádrž slúži ako zavlažovanie pre nižšie položené dediny ( Plavecký Mikuláš, Plavecký Peter…) Počas leta je nádrž využívaná rekreantmi a rybármi. Na brehu sa nachádza bufet a pri vode sa dajú zapožičať aj vodné bicykle. Ak natrafíte na rybára, nebuďte prekvapení. Buková je obľúbeným rybárskym revírom. Oddýchnuť a schovať sa pred slnkom môžete na svojej deke medzi stromami pri nádrži. Ak by ste mali záujem na tomto mieste stráviť viac ako jeden deň, nie je to vôbec problém. Funguje tu autocamping a v okolí jazera sa nachádza niekoľko rekreačných bungalovov.

Zdroj: Planet Slovakia

Gazárka (Šaštín-Stráže)

Tak ako aj iné vodné nádrže je aj táto multifunkčná. Navštevujú ju rybári, ale aj rodiny s deťmi a mládež, ktorá si zvykne v blízkosti prenajať chatku. Okolie jazera spríjemňujú bufety a reštaurácia. Pri vode si môžete prenajať jednoduché ubytovanie, 4-6 lôžkovú chatu od 150 – 300 € za 7 dní ubytovania. Viac na www.gazarka.eu. V minulosti sa na Záhorí ťažil piesok a aj vďaka tomu tu dnes môžeme navštevovať tieto prírodné vodné plochy.

Zdroj: Planet Slovakia

Jazero Pieskovňa (Plavecký Štvrtok)

V južnej časti obce Plavecký štvrtok sa nachádza jazero Pieskovňa. Jazero je využívané hlavne na rybolov, ale nájdete tu v lete aj nejakých plavcov z okolitých chát. Voda je v jazere zdravotne nazávadná avšak kúpanie na jazere je na vlastné riziko.

Rudava (Malé Leváre)

Jazero Rudava sa nachádza neďaleko obce Malé Leváre. V areáli sa nachádza autokemp a vďaka tomu je tento multifunkčný priestor  výborný na letný výlet, alebo dovolenku. Pri jazere sa nachádza bufet, sprchy, toalety, recepcia, bungalovy, detské ihrisko, fun zóna, altánok s ohniskom a cyklotrasa.  Pre deti sú dostupné šmykľavky, preliezky, kolotoč, detské ihrisko, trampolíny a iné. Vo večernom kine si deti môžu pozrieť zaujímavé detské filmy. Rudava nie je určená len pre dovolenkárov ale aj pre športovcov a rybárov a tak nebuďte prekvapení ak popri vás na cyklotrase prejde skupinka cyklistov, alebo pri brehu narazíte na rybára. V areály si môžete užiť rôzne športové aktivity ako stolný tenis, v lete sa tu dá zapojiť do hodín Zumby a taktiež sa tu nachádza tenisové, volejbalové, bedmintonové či minifutbalové ihrisko a basketbalový kôš.  Ak si zabudnete so sebou niečo zbaliť, nevadí. V areáli sa nachádza aj požičovňa športových potrieb. Recepcia ponúka tiež lekárničku, alebo núdzový balíček drogérie. Viac sa dozviete na www.autokemprudava.sk.

Tomky (Borský Svätý Jur)

Iba 3 km od Borského Svätého Jura sa nachádzajú v rekreačnej oblasti Tomky dve vodné nádrže. V blízkosti sa nachádza vodná nádrž Horná Studená voda a jazero Dolná Studená voda. Okolie je veľmi prívetivé. V areáli je možnosť  kempovať v stanoch alebo karavanoch. Na nádrži sa udržiava rybolov vodné športy a kúpať sa tu smie na vlastnú zodpovednosť.

One thought on “Prírodné kúpaliská Bratislavy a jej okolia

  • Z DNV su tu este dostpne jazera a priehrady v Lozorne,Kuchyni,Rohozniku, ktore maj casto lepsiu dostpnost a su menej frekventovane,nez tie na vychodnej strane BA.

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *