Za návrh spôsobu záchrany včiel ocenili slovenských včelárov
Včelstvá na svete trpia a veľakrát umierajú. Je to aj vplyvom človeka, ale aj parazitom klieštikom, ktorý napáda včely v nadmernom množstve. Doteraz boli včely nezávislé, teraz však nastáva čas, kedy potrebujú ľudskú pomoc. Včelári zo Strednej odbornej školy pod Banošom v Banskej Bystrici získali významné ocenenie Európskej komisie za návrh spôsobu záchrany včiel pred klieštikom včelím. Včelári evidujú kvôli tomuto parazitovi až 70% straty vo svojich včelstvách.
Klieštik včelí. S kým máme tú česť?
Varroa destructor (Varroa roztoč) je druh roztoča, ktorý sa vyskytuje len na včelstvách. Funguje podobne ako klasický kliešť, ktorého si vieme predstaviť z prechádzky v lese. Klieštik sa prichytí na telo včely a vysiľuje ich nasávaním tukových telies. To by možno nebolo až tak nebezpečné, pokiaľ by popri tomto procese neprenášal na včely rôzne druhy vírusov. Tieto vírusy poškodzujú RNA a celkovo pôsobia na včely oslabujúco a dezorientačne.
Ako vyriešili problém s napádaním včelstiev
Včely v posledných desaťročiach strácajú schopnosť efektívne odolávať chorobám a aj preto sa včelári museli posnažiť riešiť problém akútne. Obdobie chémie je za nami a všetci sa snažíme viac ekologicky, alebo šetrnejšie žiť. Slovenskí včelári v spolupráci s českými a rakúskymi vytvorili projekt Blesabee – from healthy bees to healthy humans, kde zisťovali čo včelám spôsobuje stres a porušuje ich imunitu a ako im my v tom môžeme pomôcť. Včelári chcú vyriešiť problém ekologicky a bez chémie. Na základe naozaj vznešených pohnútok vznikol komponent, ktorý sa pridáva do úľov a neohrozuje včely. Je to drevená konštrukcia s mriežkou cez ktorú klieštik nevnikne do úľa. Z úľa sa mriežka po napadnutí klieštikom vytiahne a pomocou hypertermie eliminujú parazita. Funguje to tak, že sa klieštik zasekne v komponente ešte pred vstupom do úľa a následne včelári komponent vyberú a tepelne parazita zneškodnia. Ako pán Banoš spomína „Produkt je bezpečný pre včelára, bezpečný pre včely a včelie produkty.“ . Je dôležité si uvedomiť, že sa musíme posnažiť včely ochrániť a pomôcť im, pretože sme to práve my, kto ich vyslovene potrebuje. Teraz prišiel čas kedy potrebujú pomoc oni. Je potrebné spraviť všetko pre to aby sme včelstvá v prírode ochránili.
Video si môžete pozrieť tu.
Zdroj: TA3