Náučné chodníkyPríroda DNV

Náučný chodník Devínska Kobyla

Turistický náučný chodník Devínska Kobyla vedie chráneným územím štvrtého stupňa ochrany, Národnou prírodnou rezerváciou  Devínska Kobyla. Prvýkrát bol náučný chodník sprístupnený v roku 1988.

Dĺžka: 4 km, prevýšenie 170 m

Chodník vedie po žltej turistickej značke. Na konci žltej turistickej značky môžete pokračovať po modrej turistickej značke, k zastávke MHD Svätopluk Bratislava-Devín.

Náučný chodník Devínska Kobyla

Krásna vyhliadková trasa začína pri náučnej tabuli nad Devínskou Novou Vsou na konci ulice Slovinec. Po strmom výstupe poza pieskový odkryv Sandberg, sa vám po ľavej strane sa vám otvorí nádherný pohľad nielen na rakúsky Marchfeld, ale za dobrej viditeľnosti aj na vzdialené predhorie Álp – Schneeberg.

Okraje svahu pozdĺž turistického náučného chodníka Devínska Kobyla sú na jar posiate žlto a fialovo sfarbenými kosatcami.

Pri prechádzke dávajte pozor na hojne sa vyskytujúceho ale chráneného chrobáka – májku fialovú. V sebaobrane totiž vystrekuje jedovatú látku kantaridín.

V pôvodnom lesnom poraste s prevahou duba a hrabu nájdete aj bučiny – buk tu dosahuje najnižšie polohy v celých Západných Karpatoch. Na 5 informačných paneloch, venovaných najmä vzácnej prírode, sa dozviete aj zaujímavosti z bohatej histórie územia, ktorá je tu doložená od mladšej doby kamennej.

Názvy informačných panelov
  1. Národná prírodná rezervácia Devínska Kobyla
  2. Rastlinstvo Devínskej Kobyly
  3. Historické premeny Devínskej Kobyly
  4. Živočíšstvo Devínskej Kobyly
  5. Geologická stavba Devínskej Kobyly a Sandberg

zdroj: Devínska Kobyla, Náučné chodníky

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *