Devínska Nová VesKultúrne pamiatky

Kaplnky a sochy

Socha Cholerskej Panny Márie (Námestie 6. apríla)

Stĺp so sochou Panny Márie Cholerskej postavili miestni obyvatelia v roku 1839 z vďaky za ochranu pred cholerou. Epidémia sa zastavila v mieste, kde dnes socha stojí.

Kaplnka Sv. Marka (Eisnerova) 

Táto malá stavba obdĺžnikového pôdorysu prístupná niekoľkými schodíkmi sa nachádza na Eisnerovej ulici. Pôvodne bola postavená v poli v roku 1884 a následne opravená v roku 1946. Štít nesie nápis ANNO DOMINI 1946.

Kaplnka Sv. Floriána a Sv. Vendelína (Istrijská)

Murovaná kaplnka bola postavená v roku 1883. Má obdĺžnikový pôdorys a sedlovú strechu. Jej fundátorom bol Juraj Martanovič. V súčasnosti sa v nej nachádzajú tri sochy: socha Panny Márie – v strede, na jej ľavej strane je socha sv. Vendelína a napravo socha sv. Floriána. Jej pôvodné sochy sa nezachovali. 

 Socha sv. Jána Nepomuckého (pri kostole Ducha svätého) 

Podľa písomných prameňov ide o najstaršiu sochu v Devínskej Novej Vsi. Pochádza z roku 1731. Sv. Ján Nepomucký je uctievaný ako mučeník spovedného tajomstva a patrón pri prírodných pohromách a povodniach. Osobitná kaplnka zasvätená tomuto svätcovi sa nachádza aj na ulici Na Mýte.

 

 Socha sv. Trojice (Istrijská)

Socha bola postavená v roku 1910. Jej fundátorkou je Edita Hrúzová. Nachádza sa na križovatke ulíc Istrijská a Na vyhliadke. Na vrchole stĺpa sa nachádza súsošie, ktoré tvorí socha, Boha Otca, Syna a Ducha svätého.

zdroj: Devínska Nová Ves

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *