Flóra

Hlaváčik jarný

Charakteristika

Patrí do čeľade iskerníkovité. Hlaváčik je vytrvalá rastlina, pestovaná záhradkármi a zberateľmi pre svoj nápadný vzhľad. Rastlina je vysoká do 20 cm, kvety sú žltej farby s 20 okvetnými a 5 kališnými lístkami. Listy sú nepárno perovito roztrúsené a kvety sú žlté, ohojpohlavné a vrcholové. Plody sú jednosemenné, chlpaté nažky.

Výskyt

Rastie v teplých nížinách a pahorkatinách, v kroviskách, v svetlých dubových a borovicových lesoch, na vápencovom a andezitovom podklade. Vo svete môžeme hlaváček jarný nájsť na suchých teplých lúkach a stepiach v Eurázii. Na Slovensku sa vyskytuje roztrúsene v Záhorskej nížine, Tríbeči, Devínskej kobyle až po Východoslovenskú nížinu.

Zber a úprava

Zbiera sa kvet a vňať. Vňať sa zbiera po odkvitnutí a hneď sa musí vysušiť. Suší sa oddelene pretože je jedovatá. Najprv asi pol hodinu pri teplote okolo 60°C, aby sa zamedzilo rozkladu kardioglykozidov a potom sa pri opatrnom obracaní dosuší v tieni. Vňať je účinná jeden až dva roky, podľa skladovania sa jej účinnosť líši. Skladuje sa v tmavých dobre uzavretých nádobách v tme. Hlaváčik patrí medzi chránené rastliny na Slovensku a v Čechách.

Liečivé vlastnosti

Pomáha pri liečbe srdcovej činnosti a srdečnej nedostatočnosti. Obsahuje toxické látky glykosidy, preto ho môže predpísať iba lekár. Nesprávne použitie môže trvale poškodiť zdravie ale aj zapríčiniť smrť. Kedysi ho ľudoví liečitelia používali namiesto španielských mušiek a koreň ako preháňadlo.

Zaujímavosť

Názov Adonis pochádza z gréckej mytológie. Adonis bol syn kráľa Kinyra a jeho dcéry Myrrhy. Podľa mýtu červený kvitnúci hlaváček vyrástol z krvi krásneho Adonisa

zdroj: Herbár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *