Aktuality

Je to tu! Devínska Kobyla zvýši stupeň ochrany.

Od januára bude Devínska Kobyla Prírodnou rezerváciou s V. stupňom ochrany prírody. Tento návrh v septembri schválila vláda. “Dôvodom na zvýšenie stupňa ochrany je zabezpečenie priaznivého stavu viacerých lesných biotopov európskeho a národného významu. Hospodárske využívanie lesných pozemkov by bolo ukončené a lesy by boli ponechané na prirodzený vývoj s výnimkou nutnej údržby značených chodníkov,” poukázalo ministerstvo životného prostredia.

Ako sa zvýšenie stupňa prejaví?

Do konca roka zostáva Devínska Kobyla pôvodne v IV. stupni ochrany prírody. Od 1.1. 2023 zvýši svoj stupeň ochrany prírody na V. Na devínskej Kobyle má vzniknúť zonácia s výnimkami, ktoré nebudú obmedzovať turistov pri vstupe na chodníky, či atrakcie. Vyhliadková veža a areál bývalej raketovej základne je v návrhu na vyhlásenie PR Devínska Kobyla zaradený do 4. stupňa ochrany, s tým, že aj v tomto priestore sa počíta územím, ktorý bude vyhradený na voľný pohyb mimo vyznačených turistických chodníkov.

Ako sa správne správať v prírode?

Keďže nás čakajú zmeny a Devínska Kobyla nadobudne stupeň ochrany V., mení sa aj spôsob povolení a obmedzení nášho správania v prírode. Človek by sa sám od seba v prírode a k prírode mal správať s rešpektom. Zbytočne si z nej nezbierať suveníry, ale radšej dobrý pocit a fotografie. Viete čo sa smie a čo nie v prírode v jednotlivých stupňoch ochrany? Kliknite na tento odkaz a dozviete sa. TU

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *