Podujatia

Víkend zatvorených hraníc

Víkend zatvorených hraníc, tradičné spomienkové podujatie, ktorým si každý rok pripomíname hodnotu slobody a spomíname na obete Železnej opony. 

  • Kedy: 11. novembra 2023 od 11.00 h
  • Kde: Cyklomost slobody 

Podujatie bude sprevádzať program na pódiu pod Cyklomostom Slobody s nezabudnuteľnými skladbami Nežnej revolúcie. Historik Peter Mikle porozpráva ako zasiahla železná opona do životov detí a mladých ľudí. 

Tešiť sa môžete aj na autentické príbehy ľudí, ktorí túžili po slobode a na jedinečný príbeh lásky slovenskej colníčky a rakúskeho colníka, ktorých spojila Nežná revolúcia. Tieto príbehy odohrajú herci z Divadla ASTORKA Korzo ´90. 

Víkend zatvorených hraníc organizuje Bratislavský samosprávny kraj v spolupráci s Ústavom pamäti národa, Krajskou organizáciou cestovného ruchu, OZ v Lepších časoch a Mestskou časťou Bratislava – Devínska Nová Ves. Podujatie je súčasťou Festivalu slobody.

Na čo sa môžete tešiť

Zážitkový autobus zo zastávky MHD Nové SND bude mať odchody: 

  • 10.00 h
  • 11.30 h
  • 13.00 h

Cestujúci budú svedkami dramatického príbehu s atmosférou železnej opony. Rezervačný online formulár na zážitkovú jazdu nájdete TU

Program pod Cyklomostom slobody

11.00 – 15.00 h Branné cvičenie ako ho nepoznáte. Vyskúšajte si, čo všetko musel ovládať „uvedomelý“ občan ČSSR

11.00 – 15.00 h Železná opona očami detí. Program pre deti, ktoré vytvoria spoločne komiks o opone, ktorá nepatrila do divadla. deti sa tak stanú ilustrátormi príbehu, ktorý vymysleli ľudia v 20. storočí. 

11.00 a 13.00 h Peši po cestičke pohraničníkov (60 min.). Prejdite sa po Devínskej Novej Vsi, objavte pozostatky železnej opony a spoznajte príbehy ľudí, ktorí túžili po slobode s historikom Petrom Miklom. 

14.30 – 17.00 h Program na pódiu. Vypočujete si skladby Nežnej revolúcie v podaní Andrey Bučko a Dominiky Kavaschovej. Historik Peter Mikle priblíži ako zasiahla železná opona do životov detí a mladých ľudí. Tešiť sa môžete aj na príbehy a osudy ľudí počas tohto obdobia. 

Spomienkou na obete železnej opony si pripomenieme mená obetí, zaznejú spomienkové salvy a uložíme k pamätníku vence a sviečky. 

Víkend zatvorených hraníc

Divadelné predstavenie v Malackách

  • Kedy: 10. novembra 2023 o 18.00 h
  • Kde: KD – Kino

Podujatie víkend zatvorených hraníc začne už v piatok v kultúrnom dome v Malackách. Večer si budete môcť pozrieť Divadelné predstavenie Krídlo, ktoré je dramatickým spracovaním kuriózneho úteku cez železnú oponu podomácky vyrobeným rogalom. Táto inscenácia vychádza zo skutočného príbehu. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *