AktualityZaujímavosti

Devínska Kobyla je najvýznamnejšou paleontologickou lokalitou nie len na Slovensku

Významnou je aj v Európe a v niektorých ohľadoch aj na svete. Okrem všeobecne známeho Sandbergu, patrí medzi významné lokality aj Bonanza. Nachádza sa na severnom okraji Devínskej Kobyly, medzi Dúbravkou a Devínskou Novou Vsou. 

DJI_0912

Bonanza

Táto oblasť predstavuje trhlina v druhohorných vápencoch, ktorá je vyplnená morskými sedimentami mladších treťohôr. Z náleziska boli opísané nálezy vzácnej fauny a flóry morských a suchozemských stavovcov.

Našiel sa tuleň

Jedným zo živočíchov obývajúcich toto prostredie bol tuleň Devinophoca claytoni. Z evolučného hľadiska predstavuje veľmi významný element reprezentujúci primitívnu skupinu tuleňov, ktorá je považovaná za predchodcov všetkých dnešných tuleňov s pôvodom na Devínskej Kobyle. 

DSC3654b_Devinophoca-claytoni-A4-suchý-pastel

Umelecká rekonštrukcia tuleňa Devinophoca claytoni. Suchý pastel, autor Ivana Koubová Zdroj: archív I. Koubovej. Zdroj: Ústav vied o Zemi SAV v.v.i.

Tento významný endemický druh má potvrdený výskyt len na Devínskej Kobyle v lokalite Bonzana. Na základe morfológie lepky sa predpokladá, že sa živil mäkkýšmi a kôrovcami. Fosília holotypovej lebky tuleňa je uložená v zbierkach Slovenského národného múzea – Prírodovedného múzea v Bratislave a patrí medzi najvzácnejšie paleontologické zbierkové položky.

image00018

Poštová filatelistická služba (POFIS) sa na základe námetu od Ústavu vied o Zemi SAV, po prerokovaní a schválení známkovou komisiou, rozhodla zobraziť výnimočný nález na poštovej známke s nominálnou hodnotou 0,75 €. 

Inaugurácia poštovej známky v SNM – Múzeu kultúry Chorvátov na Slovensku, v Devínskej Novej Vsi

Významné slovenské fosílie na poštových známkach

Malej slávnosti sa zúčastnili okrem zástupcov organizátorov zo Slovenskej pošty, Zväzu slovenských filatelistov, múzeí, Mestskej časti Devínska Nová Ves, filatelistických klubov, Ústavu vied o Zemi SAV, Geoparku Malé Karpaty a Paleoklubu aj tí, ktorí stáli za nálezom tulenej lebky – objaviteľ Štefan Meszároš a spoluautor odborného opisu lokality a nálezu – emeritný profesor Peter Holec z Prírodovedeckej fakulty UK. Prítomní účastníci z radov filatelistov radi využili možnosť získať podpis aj od autorov známok – autora výtvarného návrhu známok a hárčeka – akad. mal. Karola Felixa, rytca známok a hárčeka – Františka Horniaka a autora inauguračnej pečiatky Adriana Ferdu. Inaugurácie sa zúčastnila aj odborná pracovníčka z Ústavu vied o Zemi SAV – Ivana Koubová, ktorá je aj vynikajúcou ilustrátorkou. Jej rekonštrukcie paleoprostredia pobrežia a mora v oblasti Devínskej Kobyly boli použité na špeciálnych pohľadniciach – carte maximum.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *