AktualityVýlety do okoliaZaujímavosti

Výstavba nového cyklomosta vo Vysokej pri Morave

Realizácia projektu Vysomarch

Slovensko a Rakúsko spojí ďalší cyklomost. Začala sa výstavba nového cyklomosta vo Vysokej pri Morave. Bicyklom budete môcť prejsť z obce Vysoká pri Morave do rakúskeho mesta Marchegg. Bratislavský samosprávny kraj, ako hlavný partner projektu v rámci Programu spolupráce INTERREG V-A, realizuje tento cykloturistický projekt v spolupráci s Dolným Rakúskom. BSK vytvorí niekoľko návrhov na pomenovanie mosta a ľudia o jeho názve rozhodnú hlasovaním.

Výstavba nového cyklomosta vo Vysokej pri Morave je nadviazaním na spoluprácu s Dolným Rakúskom, ktorá bola zahájená pri stavbe Cyklomosta Slobody. Prepoja sa dve významné cyklocesty, Eurovelo 13 a rakúska cyklocesta KTM.

Nový cyklomost cez rieku Morava bude mať dĺžku 270 metrov a šírku 4 metre. Konštrukcia bude zavesená na oceľových pilieroch. Návrh mosta je realizovaný ako 5-poľová konštrukcia s rozpätím hlavného poľa 80 m a oboch predpolí 2×25 m. Maximálna výška pilierov je 17 metrov a po dokončení ostane minimálna plavebná výška 7 metrov.

Stavebné práce sa realizujú prevažne z rakúskej strany z dôvodu ochrany slovenskej chránenej krajinnej oblasti Záhorie. Na slovenskej strane sa bude realizovať násyp prístupovej rampy a predpolie.

Výstavba nového cyklomostu vo Vysokej pri Morave

Lokalita
  • Prepojenie medzinárodnej cyklotrasy EuroVelo 13 Cesta Železnej opony s rakúskou národnou cyklotrasou Kamp-Thaya-March (KTM).
  • Cyklomost je situovaný na slovenskej strane v povodí rieky Moravy v chránenej krajinnej oblasti Záhorie približne 5 km južne od obce Vysoká pri Morave v okrese Malacky. Na rakúskej strane sa začína priamo v obci Marchegg pri pamätníku colnej stráže.
  • Od Cyklomosta slobody v Devínskej Novej Vsi je vzdialený približne 10,5 km proti toku rieky Morava.
  • Spojením názvov obcí vznikol aj názov projektu Vysomarch.
  • Stavba leží mimo porastu lužného lesa.

Zdroj: Bratislavský samosprávny kraj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *