Zážitky

V auguste pripláva do Bratislavy replika rímskej Veslice

Minulý rok sa hranice Rímskej ríše (Limes Romanus) na Slovensku dostali do svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Stalo sa tak vďaka tvrdej práci odborníkov, ktorí kompletizovali dokumenty pre jeho úspešný zápis. Na dunajský Limes Romanus, niekdajšie hranice Rímskej ríše pripláva antická Veslica. Stalo sa tak na 44. zasadnutí Výboru svetového dedičstva 30. júla minulého roku. Po niekoľkých pokusoch sa to nakoniec podarilo. Minulý rok po tvrdej práci sa podarilo zapísať aspoň časť hraníc do zoznamu a následne aj samotné hranice. Je to úžasná správa po takmer 14-ročnej práci odborníkov, ktorí sa snažili docieliť tento výsledok. Tento rok už na hranice pripláva aj replika rímskej Veslice.

Replika rímskej veslice bude v Bratislave 2 noci

Svoju púť začne 15. júla z nemeckého Inglostadtu a do Bratislavy by mala doplávať 5. augusta. Každý záujemca môže sledovať jej príchod na príklad z hradu Devín, odkiaľ sa naskytne jedinečný výhľad na blížiacu sa Danuviu Alacris. Jej prvá zastávka bude pod hradom Devín na rieke Morava a jej posádka si prezrie historické pamiatky a zvyšky rímskych stavieb. Veslica bude po návšteve Devína pokračovať v sprievode kajakárov do Karloveského ramena.

Hlavný program bude 6. augusta v Karloveskej zátoke

Dňa 6. augusta bude súčasťou hlavného programu možnosť si loď prezrieť. Práve v tento deň bude veslica kotviť v Karloveskej zátoke. Jedinečná príležitosť pre verejnosť prezrieť si loď sa naskytne v poobedňajších hodinách. 7. augusta po prehliadke bude loď pokračovať do Čunova a však nakoľko je hrádza uzavretá, divákom sa naskytne ďalší zaujímavý pohľad ako samotné nakladanie lode žeriavom remorkér. Veslica dopláva až do Komárna, kde sa budú 9. augusta konať veľké Rímske slávnosti.

Zdroj: MUOP, in.ba

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *