Podujatia

Vlastivedná prechádzka na Devínsku Kobylu

Máme pre vás skvelý tip na výlet cez víkend. Projekt M_P_BA organizuje vlastivednú prechádzku na Devínsku Kobylu a Devín. So záujemcami sprievodca vyrazí na túru bratislavskou prírodou tematicky obhliadajúc sa za nedávnym sviatkom 17. novembra obhliadajúc sa k symbolom slobody. Spoznať tak môžete nádhernú okolitú prírodu okolia Devínskej Novej Vsi.

  • Kedy: 26.11. 2022 od 10.00 do 16.00 h
  • Kde: stretnutie – Miestny úrad Karlová Ves

Trasa prechádzky na Devínsku Kobylu

Stretnutie turistov prebehne pri Miestnom úrade Karlová Ves z kade vyrazia od nového karloveského kostola údolím Lacková dráha na lúku na Kráľovej hore. Prechádzka bude viesť po modrej značke až na Lamenicu. Z Lamenice turisti vystúpia na Devínsku Kobylu so zastávkou na Bielych skalách. Z Devínskej Kobyly sa prechádzka nasmeruje na devínske vinohrady, Gronáre, Benčík a neminiete ani vyhliadku Nad Šibeničníkom. Prechádzka skončí prehliadkou Devína.

Túra na Devínsku Kobylu
Foto: Terra Carpathica

Vyrazte na túru aj s priateľmi

Aj keď je náročnosť túry vyššia, neotáľajte! Vezmite na túru priateľov, rodinu. Prihlásiť sa môžete prostredníctvom FORMULÁRA. Minimálny počet osôb na to aby sa túra vôbec konala je 5 bez sprievodcu. Dĺžka trasy je 12-15 kilometrov a vstupné na toto podujatie je dobrovoľné. A však organizátori sa potešia príspevku vo výške 6,-EUR. Dobre sa oblečte! V sobotu počas túry nemá byť priamo idylické slnečné a teplé počasie, ale pohybom sa určite zahrejete.

Zaujímavosti na trase – náš tip

Počas prechádzky si všimnite pod vrchom Devínskej Kobyly základy bývalej turistickej chaty, ktorá na Devínskej Kobyle stála až do čias Železnej opony. Viac o chate sa dozviete na tomto odkaze. Počas prechádzky je možné, že natrafíte na oplôtiky v lese a budete sa pýtať čo to je? Na Devínskej Kobyle združenie BROZ obnovuje pastvu kôz a oplôtky presúva podľa potreby a spásania okolia kozami. Od roku 2012 Broz na Devínskej Kobyle začal s projektom pastvy kôz. Tento projekt mal trvať 5 rokov. Vďaka úspešnosti projekt zakaždým obnovujú na ďalších a ďalších päť rokov. Čo ak sú lúky na Kobyle už prepasene? Broz nám prezradil, že sa oplôtiky podľa spásaného prostredia presúvajú. To potvrdil aj pán Mihálik – bača starajúci sa o kozy vo Weitovom lome. „Keď je vypasené príde kontrola a presúvame pastvu.“.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *