CYCLING

Bratislavský samosprávny kraj má v rámci svojej územnej pôsobnosti 40 cyklotrás s celkovou dĺžkou okolo 700 km. Najvýznamnejšie sú medzinárodné – tranzitné cyklotrasy (Moravská, Dunajská cyklotrasa), ktoré ponúkajú nielen obyvateľom kraja, ale aj zahraničným turistom, využiť možnosti cyklistiky a spoznávať zároveň krásy regiónu „z bicykla“. Územím bohatým na chránené územia prechádzajú aj 2 národné cyklomagistrály – Záhorská a Malokarpatská.

Možnosti cykloturistiky výrazne rozšírilo vybudovanie Cyklomosta Slobody, spájajúceho Slovensko s Rakúskom. Pokiaľ nemáte bicykel alebo bývate ďaleko a je problém si ho doviezť, môžete využiť služby miestnej požičovne bicyklov.

Pre cykloturistov ponúkame niekoľko tipov.

Cyklotúra Nivou Moravy

Trasa: Devín – Devínska Nová Ves (4 km) – Devínske Jazero (6 km) – Vysoká pri Morave (13 km) – Devínske Jazero (11 km) – Devínska Nová Ves (6 km) – Devín (4 km).
Trasa prakticky bez prevýšenia vedie po príjemných cestách s asfaltovým povrchom. Od hradu Devín až po Vysokú pri Morave ju sleduje Náučný chodník nivou Moravy a najmä tento úsek je akoby vystrihnutý z návodu pre rodinnú cykloturistiku. Spája totiž relax s pohybom v očarujúcej oblasti lesov a lúk a k tomu sa pridá ešte množstvo informácií o tomto prostredí.
Celková dĺžka náučného chodníka na tomto úseku je 21 km a je na ňom umiestnených 16 informačných tabúľ, oboznamujúcich návštevníkov s prírodnými a historickými zvláštnosťami rieky Morava a lužných lesov.

Do Marianky a Stupavy

Aj táto trasa je vhodná pre nenáročných cyklistov, počas výletu však objavíte nádherné miesta Záhoria. Prejdete okolo Sandbergu, kde na vás dýchne pradávna minulosť, dostanete sa do Stupavy, aj do najznámejšieho pútnického miesta na Slovensku do Marianky. Trasa sa začína v Devínskej Novej Vsi, odkiaľ sa dostanete k unikátnej lokalite neogénnych skamenelín Sandberg. Pokračujete k Devínskemu jazeru a odtiaľ do Stupavy. Aj v tomto meste máte čo obdivovať. Stupavčania sa hrdia krásnym kaštieľom, známym pranierom, za pozretie stojí aj zrekonštruovaná synagóga. Zo Stupavy sa cez polia presuniete do Marianky. Je to najstaršie a najvýznamnejšie pútnické miesto na Slovensku. Už desaťročia prechádzajú veriaci tamojšiu krížovú cestu, ktorú tvorí 14 zastavení s 50 drevenými sochami v životnej veľkosti, navštevujú Lurdskú jaskyňu a kaplnku Svätej studne. Za pozretie určite stojí aj Kostol narodenia Panny Márie či bývalý kláštor Pavlínov. Odporúčame trekový bicykel, trasa má prevýšenie 115 metrov a je dlhá 28 km.

Na bicykli k susedom

Postavením cyklomosta sa turistom priblížili kvalitné a prehľadné rakúske cyklotrasy. Most Slobody vedie z Devínskej Novej Vsi ponad rieku Moravu smerom do barokového zámku Schloss Hof, ktorý sa nachádza len niekoľko minút jazdy od mosta. Doteraz sa doň z Bratislavy jazdilo pol hodiny autom cez Hainburg. Odteraz už je pešo či na bicykli dostupný z Devínskej Novej Vsi. Veľký žltý zámok využívala aj Mária Terézia a do Bratislavy z neho jazdila po moste, ktorý viedol cez rovnaké miesto ako súčasný most. Zámok nie je len expozícia jej izby, ale počas celého roka tam organizujú rôzne akcie. Nudiť sa nebudú ani deti, ktoré si môžu zajazdiť na poníkoch alebo sa vyšantiť na ihrisku. Od 23. marca do 3. novembra je počas víkendov a počas slovenských a rakúskych štátnych sviatkov otvorená aj východná (zadná) brána, ktorá sa nachádza bližšie k cyklomostu. Pustia tadiaľ aj cyklistov.

K hainburgským hradbám

Trasa má 56 kilometrov dá sa zvládať za štyri hodiny pokojným tempom so zastávkami aj za celý deň.

Sieť cyklotrás za hranicami je taká hustá a spletitá, že výlety sa dajú ľubovoľne kombinovať a kedykoľvek počas výletu sa môžete rozhodnúť pre inú trasu. Zopár cestičiek však nie je asfaltových, ale len vysypaných štrkom. Lepšie ako cestné sú preto aspoň trekové či crossové bicykle s hrubšími pneumatikami. Základná trasa je po otvorení cyklomosta v Devínskej Novej Vsi cez Schlosshof a Hainburg pod most Lafranconi. Dá sa začať v ktoromkoľvek bode cesty. Cestu za cyklomostom môžete začať návštevou barokového zámku Schloss Hof s izbou Márie Terézie a okrasnými záhradami. Rýchlo sa dostanete na úzke asfaltové cesty, kadiaľ nechodia autá, väčšie cesty potom kopíruje cyklotrasa. Blízko pred mostom do Hainburgu sa vám naskytne nezvyčajný pohľad. Kameňolom a na jeho zráze zabudnutý gotický kostolík. Vyzerá to, akoby ho odstreľovaním kameňa chceli podkopať.

Mostom sa už potom dostanete cez Dunaj do Hainburgu, stále vedľa cesty pre autá. Veľkú časť mesta môžete prejsť po nábreží popri historických hradbách. Cez víkend tam ľudia chytajú ryby, kotvia malé člny, veľký remorkér zasa tlačí náklad dreva. Popod hradby sa dá dostať do historického centra. Do mesta sa vstupovalo jednou z troch brán. Najznámejšou Viedenskou bránou vedie aj hlavná cesta. V stenách veže dodnes vidieť gule z diel, Hainburg prežil viac tureckých nájazdov. Počas nich bol zničený hrad Schlossberg na kopci, ktorý je vidno aj z Bratislavy. Výhľad z hradu na zachované hainburgské hradby stojí za trochu stúpania. Na náprotivnom kopci Braunsberg zas zanechali stopy Kelti. Výstup naň dá trochu zabrať, uvidíte tam však aj čerstvo zrekonštruované keltské hradisko. Po bicyklovaní sa môžete osviežiť na hainburgskom kúpalisku Bergbad pod úpätím svahu Braunsberg. Po 15. hodine vám dajú na vstupné zľavu. Do Bratislavy sa vrátite cez obec Wolfsthal a hraničný priechod Berg.

Kamp-Thaya-March

Okruh z Bratislavy cez Záhorskú Ves má 96 km. Dlhšia obchádzka až po rakúsky Orth má takmer 140 km. Dá sa rozložiť na etapy alebo skrátiť vlakom.

Rieku môžete počas cyklovýletu križovať viackrát, a to nielen mostmi. Po prejazde cyklomostom z Devínskej Novej Vsi do Schlosshofu môžete pokračovať proti toku Moravy. Cyklotrasa s názvom Kamp-Thaya-March smeruje na sever a vedie cez obec Marchegg s barokovým zámkom k hraničného priechodu Angern – Záhorská Ves. Z kopca pri Kaplnke sv. Rochusa v Angerne je krásny výhľad na Moravské polia, Záhorie, Karpaty aj vrchy pri Hainburgu. Kompa do Záhorskej Vsi stojí euro, bicykel cestuje zdarma. Späť sa môžete vrátiť slovenskou cyklotrasou popri Morave do Devínskej Novej Vsi alebo vlakom s prestupom v Zohore. Z Devínskej Novej Vsi sa nemusíte vracať do Bratislavy, ale ísť cez už opísanú trasu na Hainburg, no pred mostom cez Dunaj odbočiť vpravo k zámku Orth. Trasa vedie národným parkom dunajských luhov Donau Auen. Pri Orthe sa dostanete cez Dunaj kompou do mesta Haslau za 3,50 eura. Za bicykel si priplatíte euro. Späť môžete ísť napríklad cez Hainburg

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn