Partnerské obce

Záhorská Ves
Prvá písomná zmienka o tejto najzápadnejšej obci Slovenska pochádza už z roku 1301. V minulosti sa obyvatelia Záhorskej Vsi živili okrem rybolovu aj spracovávaním tŕstia na rôzne úžitkové predmety. Svoj význam malo v minulosti aj niekoľko mostov cez rieku Morava. Dnes môžu obyvatelia a návštevníci oboch prihraničných území využiť na prechod kompu premávajúcu medzi obcami Záhorská Ves a Angern.

Varaždin
V chorvátskej obci Varaždin sa nachádza dobre zachovaný barokový urbárnny celok, viacero hodnotných palácov, kostolov a kláštorov, monumentálne Staré mesto a mestský cintorín z 19. storočia známy svojou jedinečnou hortikultúrou.

Engelhartstetten
Engelhartstetten je rozvíjajúca sa agrárna dedina v rakúskom Pomoraví známa národným parkom Dunaj – Lužné lesy (DonauAuen). Nielen lužné lesy Dunaja s tropicky vyzerajúcim svetom rastlín a vzácnych druhov vtákov, ale aj barokové zámky Schloßhof a Niederweiden patria k miestam, ktoré si každý návštevník rád prehliadne.

Devín
Starobylé vinárske mestečko Devín vyrástlo vďaka križovatke dvoch obchodných ciest “Jantárovej” a “Podunajskej“. Medzi prvé písomné zmienky o Devíne patrí listina z roku 1237 pod názvom “Villa Thebyn”. Rozvoj remesiel a strategická poloha mu zaručili, že už v roku 1428 nadobúda charakter mestečka. Majestátna zrúcanina hradu Devín, kostol sv. Kríža – Panny Márie zo 14. storočia, či prírodné krásy okolia ponúkajú pre svojich návštevníkov bohatý program.

Marchegg
Mesto Marchegg, ktoré leží v tesnej blízkosti hraníc s Rakúskom, bolo založené v roku 1268 kráľom Přemyslom Otakarom. Početné kultúrne pamiatky svedčia o niekdajšej slávnej minulosti mesta. Na okraji mesta sa nachádzajú prírodné rezervácia “Moravské lužné lesy” a jazero “Kleiner Breitensee”. Jeho prírodovedný význam zvyšuje aj existencia jednej z najväčších kolónií bocianov bielych (až 50 hniezdnych párov) v Európe. Zaujímavosťou je aj most spočívajúci na 25 kamenných oblúkoch postavený v rámci výstavby železničnej trate Viedeň – Bratislava v polovici 19. storočia.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn