Oplatí sa navštíviť

Devínska Nová Ves sa pýši mimoriadnou históriou až do obdobia neolitického osídlenia. Obcou viedla kedysi historická Jantárová cesta. Hospodársky a strategický význam mal most cez rieku Moravu. Rieka tvorila colnú hranicu medzi Rakúskom a Uhorskom a Železničná trať Gänsendorf – Devínska Nová Ves – Bratislava (otvorená r. 1848) bola prvou parnou železnicou v Uhorsku. Pozoruhodnosť je Istrijská ulica, ktorá je pamiatkovou zónou a renesančný kostol Ducha Svätého, postavený v 16. storočí. V katastri Devínskej Novej Vsi sa nachádza 7 tabúľ náučného chodníka Nivou Moravy, ktorý sa začína v Devíne a končí v Moravskom Svätom Jáne. Chodník využívajú cyklisti, peší, turisti a korčuliari. Ak máte radi cykloturistiku, užitočné tipy nájdete v rubrike Cyklistika.

Vyznávačov prírody lákajú prechádzky Devínskou Kobylou. Malokarpatský vrch medzi Devínom, Devínskou Novou Vsou a Dúbravkou. S výškou 514 m n. m. je najvyšším bodom Devínskych Karpát a Bratislavy. Od roku 1964 je jeho západný svah národnou prírodnou rezerváciou. Táto lokalita má mimoriadny botanický, zoologický, geologický a paleontologický význam, žijú tam viaceré chránené a ohrozené druhy. Vrchol nie je priamo prístupný. Táto národná prírodná rezervácia je známa najmä pozostatkom morského útesu s náleziskami skamenelín Sandberg. Viac tipov na výlet nájdete v rubrike Pešia turistika.

Tí, ktorí majú radi históriu môžu navštíviť miestne múzeá a expozície vo voľnej prírode. Dlhú históriu chorvátskej komunity, ktorá prišla počas kolonizácie v 16. storočí, vám priblíži expozícia v SNM – Múzeu kultúry Chorvátov na Slovensku. Zároveň sa v múzeu dozviete aj o najstaršej histórii tohto územia pri prehliadke expozície 4000 rokov osídlenia Devínskej Novej Vsi. Ak sa zaujímate o obdobie veľkomoravskej ríše, odporúčame navštíviť Hrad Devín v priľahlej mestskej časti Devín. Dá sa k nemu dostať tromi spôsobmi – peši po modrej turistickej značke cez NPR Devínska Kobyla, peši alebo bicyklom po náučnom chodníku popri nive Moravy alebo autom či mestskou hromadnou dopravou. Krásna hradná ruina, vypínajúca sa nad sútokom Moravy a Dunaja, je z cesty dobre viditeľná. Pokiaľ ste dostali chuť na neskoršie obdobia v histórii, ako napríklad barok, určite si prídete na svoje pri návšteve najväčšieho vidieckeho zámockého komplexu v Rakúsku – Schloss Hof. Dostanete sa k nemu buď peši alebo bicyklom cez Cyklomost Slobody. Pod cyklomostom sa nachádza spomienka na nedávnu historickú epochu – obdobie železnej opony. Reprezentuje ju zvyšok niekdajšieho ostnatého plotu a pamätník obetiam Železnej opony.

Ak sa rozhodnete pobudnúť v Devínskej Novej Vsi viac dní, máte možnosť si vybrať z ponuky miestnych ubytovacích zariadení, alebo sa môžete posilniť v niektorej z miestnych reštaurácií a kaviarní. Pobyt vám určite spestrí návšteva ďalších zariadení pre voľný čas, ako napríklad Tarzánia, plaváreň a podobne. Množstvo služieb v Devínskej Novej Vsi nájdete v sekcii Služby v DNV.

Print Friendly, PDF & Email